LANDMEETKUNDE Prof. R. ROELOFS, Een methode voor het aansluiten van punten aan een willekeurig aantal gegeven punten 1. Binnenkort zal van de schrijver een artikel verschijnen over een nieuwe benaderingsmethode van fotogrammetrische blok vereffening. Van de derde en laatste fase van die methode is een variant afgeleideen aansluitingsmethode, waarmee algemeen, dus ook in niet-fotogrammetrische projecten, punten kunnen worden „aangesloten" aan een willekeurig aantal gegeven punten. Iets scherper gezegdhet is een transformatie-methode, waarmee punt- coördinaten kunnen worden getransformeerd in het stelsel van een willekeurig aantal gegeven punten. Deze transformatie is, hoe groot het aantal gegeven punten ook zij, niet overbepaald. Dit betekent, dat in de gegeven punten geen restaf wij kingen overblijven. Een andere eigenschap van de trans formatie is, dat geen discontinuïteiten optreden. Overigens zal hier niet ingegaan worden op de goede en slechte eigenschappen van aansluitingsmethoden in het algemeen; de bedoeling is slechts het repertoire uit te breiden met een methode, die voor bepaalde gevallen voordelen zou kunnen hebben boven andere. Na een korte beschrijving (in de paragrafen 2-4) van de derde fase van bovenbedoelde blokvereffening zal de variant, die het onderwerp is van dit artikel, worden beschreven (in de paragrafen 5 e.v.) en toegepast op het aan de praktijk ontleende geval, dat in de H.T.W. voorkomt op blz. 118. 2. Nadat in de eerste twee fasen van de blokvereffening, die hier niet ter zake zijn en dus buiten beschouwing blijven, de secties waaruit het blok bestaat, tot één geheel aan elkaar zijn gevoegd, wordt in de derde fase dit „geheel" aangesloten aan de gegeven paspunten. In die derde fase, in tegenstelling tot de eerste twee, spelen de secties slechts een tijdelijke rol; zij dienen alleen ter be paling van de gezamenlijke invloed van alle paspunten in een aan tal regelmatig verspreide plaatsen van het blok. Zodra deze invloed vastgesteld is, hebben de secties hun plicht gedaan en wordt elk punt van het blok, waarvan men de coördinaten wil kennen, af zonderlijk getransformeerd op een wijze die in het volgende zal worden beschreven. 3. In de genoemde derde fase zijn er twee soorten voorwaarden, waarop vereffend moet worden: voorwaarden betrekking hebbende op de onderlinge ligging der secties en voorwaarden voor de aan- Hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 3