vermenigvuldiging van de matrices A en A'De matrix B blijkt namelijk zo eenvoudig-systematisch van bouw te zijn dat men haar als het ware rechtstreeks uit het vierkantennet kan aflezen. Dit wordt gedemonstreerd door de in tabel 2 (blz. 220) gegeven matrix, die betrekking heeft op ons voorbeeld. Aan de lezer moge worden overgelaten de systematiek te ontdekken, die het mogelijk maakt deze matrix direct op te schrijven aan de hand van fig. 3men lette daarbij op de al- of niet- naburigheid van de voor- waardenummers. De in tabel 2 niet genoteerde elementen zijn nul. Het is duidelijk dat de in het begin van deze paragraaf gegeven vergelijkingen mutatis mutandis ook gelden voor de verschuivingen s in de y-richting. Het is dezelfde matrix B, die daarin optreedt. Dit is dus de enige die geïnverteerd moet worden. Nadat men aldus langs reken-automatische weg de correlaten k heeft verkregen, moeten de relatieve verschuivingen dr, en daaruit de absolute verschuivingen r worden berekend. Ook dat kan weer heel gemakkelijk in een tekening van het vierkantennet worden uitgevoerd. Dit wordt gedemonstreerd in fig. 4. Daarin zijn de omcirkelde getallen in de sectieknooppunten en die langs de „weg" der aanslui- tingsvoorwaarde de desbetreffende correlaten. Daaruit zijn de rela tieve verschuivingen berekend, die langs de vierkantszijden zijn genoteerd. De systematiek van deze berekening zal de lezer gemak kelijk kunnen ontdekken; men lette op de al- of niet-naburigheid van de genoteerde correlaten en op de tekens van de relatieve ver schuivingen volgens de pijlen in fig. 3. Tenslotte worden, door opeenvolgende sommaties van deze relatieve verschuivingen, de absolute verschuivingen berekend, die in alle secties met de onderstreepte getallen zijn genoteerd. 8. Deze absolute verschuivingen worden nu toegekend aan de middelpunten der secties, waarna tussen de aldus gelokaliseerde waarden lijnen van gelijke correctie iso-correctie-lijnen wor den getrokken: fig. 5 (blz. 221). Daarvoor is een zorgvuldige interpolatie nodig. Men vatte de getallen, die de absolute verschuivingen in de sectiemiddelpunten voorstellen, op als hoogtecijfers en het te construeren patroon van iso-correctie-lijnen als hoogtelij nenkaart. Op een afzonderlijk vel papier construeert men eerst een aantal profielen op grond van deze „hoogtecijfers", bepaalt daarin de punten met zekere ronde waarden van de „hoogte" en neemt deze punten over in de te construeren „hoogtelijnenkaart". Door deze punten trekt men dan de hoogtelijnen de iso-correctie-lijnen. In beide onderdelen van deze bewerking, zowel bij het constru eren van de profielen als bij het trekken van de hoogtelijnen, moet men vloeiende krommen trekken door een aantal punten. Dat is niet altijd geheel eenduidig en stellig worden hierdoor onnauw keurigheden geïntroduceerd. 2ig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 9