273 Doordat van een kadastraal bijgehouden gebied de filiatie de mogelijkheid biedt elke vroegere objectsindeling „ruimtelijk" te vergelijken met de tegenwoordige, zullen derden, door de boeking van de publikaties op het perceel (object), in zake de op een onroe rend goed betrekking hebbende openbaarmakingen, volledig geïnformeerd kunnen worden. In zo'n gebied, waar aan derden steeds alle ter zake dienende publikaties kunnen worden voorgelegd, zou met betrekking tot hetgeen in de openbare registers is over- en ingeschreven van volledige openbaarheid gesproken kunnen worden. Deze openbaarheid of anders gezegd een voor derden doeltreffende toegang tot de openbare registers (dus het titelonderzoek) is sterk afhankelijk van de mate, waarin de indeling van een gebied kadastraal is bijgehbuden. Het achter(wege)-blijven van deze bijhouding kan er zelfs toe leiden, dat voor de onroerende goederen van een geheel gebied vrijwel elke openbaarheid in de hiervoor bedoelde zin gaat ontbreken. Er ontstaat dan een situatie waarbij het niet mogelijk is aan hem die dit verlangt uit de veelheid van vroegere (en soms ook van tegenwoordige) over- en inschrijvingen juist die publikaties voor te leggen, die op een bepaald onroerend goed betrekking hebben. Dit zal het geval kunnen zijn bij kavels die gevormd zijn in de soms zeer uitgestrekte nieuwe gebieden, waarvan een herkadastre- ring van de nieuwe indeling, en dus ook elke filiatiemogelijkheid, nog ontbreekt. Juist dit laatste leidt tot lacunes in de openbaarheid, niet alleen omdat het onmogelijk is de publikaties aan te wijzen die op de verschillende kavels betrekking hebben, doch ook omdat de publikaties niet zijn vast te stellen die voor een bepaalde kavel niet van belang zijn. Deze lacunes zullen zich in het algemeen niet voordoen wanneer de onderwerpelijke gebieden, voordat er aldaar overdrachten van kavels plaatsvinden, tenminste reeds zover zijn gekadastreerd, dat althans de over te dragen kavels als een gedeelte van een op het terrein te onderscheiden kadastraal perceel (bijv. een door straten begrensd bouwterrein) kunnen worden aangeduid. Het belang hiervan springt in het oog, wanneer bedacht wordt dat juist in deze gebieden soms ettelijke honderden kavels worden overgedragen. Een herkadastrering bij voorrang verdient dan aanbeveling. Door de boekhouding van de over- en inschrijvingen op het perceel en de instandhouding van de perceelsfiliatie, is het kadastrale nummer om de terminologie van de moderne mechanische admi nistratie te gebruiken het „geheugen" geworden dat alle infor maties bewaart in zake de publikaties die voor de beoordeling van de rechtstoestand der onroerende goederen geraadpleegd moeten worden. Elke andere objectsomschrijving dan de kadastrale leent zich niet tot een informatieverwerking als hiervoor is bedoeld. Misschien Zie H.R. 12 maart 1937; 1937 nr. 573, W.P.N.R. 3515.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 23