278 hierbij is inbegrepen. Dat het tegenwoordige register van overschrij ving, hoewel het met de hypotheken niets meer uitstaande heeft, bekend staat als hulpregister hypotheken nr. 4 is alleen historisch te verklaren, men zou het thans eerder een kadaster- dan een hypotheek register kunnen noemen. Van de hypotheken werden alleen de uitdrukkelijk bedongene (conventionele) in de daarvoor bestemde openbare registers inge schreven. Los van deze ingeschreven hypotheken kon een onroerend goed met andere onroerende goederen samen stilzwijgend met wettelijke of gerechtelijke hypotheken zijn belast. Naast de openbare registers, die volgens de Code moesten worden aangehouden, verplichtte artikel 33 van de wet van 3 frimaire jaar VII (Bulletin des lois no. 243) de maires en gemeentebesturen tot het aanleggen en bijhouden van de zgn. registers van eigendoms overgangen van gebouwde en ongebouwde eigendommen (livres des mutations des propriétés baties et non baties). Deze registers, die zijn bijgehouden tot 1832, moesten ingevolge het Koninklijk besluit van 17 juli 1915 (Stb. nr. 334) met de daarbij behorende aangiften van notarissen en eigenaars van onroerende goederen en uittreksels uit en afschriften van authentieke en andere akten van overdracht of eigendomsverkrijgingen naar de bewaringen van de hypotheken en het kadaster worden overgebracht Laatstgenoemde registers zijn van groot belang geweest voor ,,het tot nauwkeurigheid brengen" x) van het kadaster en voor de eerste bijhouding hiervan. Ik verwijs naar de artikelen 25 en 28 van de voornoemde Verordeningen ter instandhouding van het Kadaster en de door de gemeentebesturen te stellen verklaringen op de kennisgevingen en verzoekschriften voor het bewerkstelligen van veranderingen in de kadastrale stukken. In dit verband meen ik niet onvermeld te mogen laten dat ook tal van andere artikelen van deze Verordeningen reeds voorschriften voor de bijhouding en aanvulling van het kadaster inhielden, die gericht waren op de invoering van een nieuw hypothecair stelsel. Men bedenke hierbij dat ons kadaster onder vigueur van de Franse wetgeving tot stand is gekomen. Aangezien in de registers van overschrijving, wegens het ont breken van een wettelijk voorgeschreven publikatieplicht, slechts incidenteel overschrijvingen plaatsvonden, en in de registers van inschrijving niet alle hypotheken en privileges werden ingeschreven, of wel de objecten niet altijd individueel waren aangewezen, was het in het Franse recht voor derden niet mogelijk zich uit de openbare registers zekerheid te verschaffen omtrent de rechts toestand van een onroerend goed. Onze wetgeving bracht hierin belangrijke verbeteringen o.m. door de invoering van een stelsel waarbij overeenkomsten betreffen- x) Verg. art. 16 van de Verordeningen tot instandhouding van het kadaster.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 28