In dit verband moge ik het volgende door Prof. mr. J. H. Beek huis geschrevene aanhalen: „Kan bij de overdracht van roerende zaken en vorderingen met een globale omschrijving van de over te dragen zaken worden volstaan, bij de levering van onroerende goederen eist het zgn. specialiteits-beginsel dat de zaken in de akte individueel worden bepaald De nauwkeurigheid der grenzen is voor de individualisatie der percelen een eerste vereiste". J) Dit laatste spreekt te meer, daar deze grenzen voor een titel- onderzoek van blijvend belang zijn. Bij dit punt wil ik opmerken dat het een ieder vrij staat land meetkundige werkzaamheden, door wie dan ook, te laten uitvoeren. Aangezien echter in het archief van de landmeetkundige dienst van het kadaster de gegevens berusten van de grenzen der kadas trale percelen (ik verwijs naar hetgeen ik hiervoor het specifieke werk van de landmeter van het kadaster heb genoemd), is het rationeel de op verzoek van particulieren te verrichten werkzaam heden, zoals het uitzetten van een kadastrale grens en het opmeten en kadastraal indelen van over te dragen of te verhypothekeren kavels, door ambtenaren van het kadaster te laten uitvoeren. Het is mij niet mogelijk enig motief te ontdekken waarom Mr. Nakken de genoemde werkzaamheden aan niet aan het Departement van Financiën verbonden technici wil overlaten. Van een mindere onpartijdigheid van de kadasterambtenaren ten opzichte van andere landmeettechnici kan toch ook geen sprake zijn. Wel wil ik hier melding maken van de gevallen van samenwerking met andere meetdiensten, waarbij een uitwisseling van landmeet- technische gegevens plaats vindt. De rechtshandelingen, zoals deze in de te publiceren stukken zijn gestipuleerd, worden tussen partijen en tegenover derden eerst van kracht na de over- of inschrijving van die stukken in de daartoe bestemde openbare registers. Het zijn partijen zelf die door hun verrichtingen, i.e. het laten over- of inschrijven van het stuk, de beoogde rechtsgevolgen bewerkstelligen. Het vervullen van de formaliteit van over- en inschrijving is aan 28o (4) De ambtenaren van het kadaster zullen het verrichten van werkzaam heden op verzoek van particulieren moeten overlaten aan technici die niet aan het Departement van Financiën verbonden zijn. Van de uitkomsten van werkzaamheden van laatstbedoelde technici zal een ieder door middel van de openbare registers kennis kunnen nemen. (5) Verder pleit ik voor een Rijksdienst der Openbare Registers. Onder deze dienst zullen behalve de registers aangaande zee-, visserij- en binnenschepen, alsook dergelijke registers nopens luchtvaartuigen vallen. De relaties tussen deze juridische dienst en de geheel los daarvan staande technische hulpdiensten (kadastrale en scheepsmetings- diensten) moeten nader onder het oog worden gezien. Zie Asser-Beekhuis Zakenrecht, blz. 217 en 234.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 30