285 2e. Men kan ook de eiland-kaarten omwerken tot raamkaarten. Dit heeft vooral zin als daardoor het aantal bladen sterk vermindert. Bij de boekhouding is vernieuwing veel eenvoudiger door te voeren dan bij het kaartwerk, daar de kosten veel lager zijn. De rapporteur constateert dat nieuwe registers heden overal nog slechts volgens kaartsysteem worden ingericht. De voordelen van dit systeem zijn volgens hem: het is handzamer bewegelijker en over zichtelijker en biedt bovendien de mogelijkheid schrijfmachines te gebruiken en daardoor meer afschriften ineens te maken. Een volgende stap op de weg naar rationalisatie is de invoering van ponskaarten. Overigens is naar de mening van de rapporteur volledige automatisering een kwestie van organisatie, daar uit economische overwegingen andere diensten bij het proces betrokken zullen moeten worden. Tenslotte wijst de auteur erop, dat een modern kadaster behalve de lopende veranderingen, ook de periodieke op een eenvoudige wijze moet weten te verwerken. Men tracht dit te bereiken door de kentekenen der objecten te scheiden 1) en wel naar gelang de objecten in verband met hun natuurlijke eigenschappen in meerdere of mindere mate aan verandering onderhevig zijn. Deze methode heeft men o.m. in Duitsland toegepast bij de invoering van het nieuwe grondbelastingsysteem, waarbij de beschrijving van de grond volledig gescheiden werd van de schatting. De geodetische grondslag der kadastrale metingen De auteur is overtuigd van het grote nut van een landelijk triangulatienet voor de kadastrale metingen. Maar aansluiting van oudere partiële netten aan het landelijk net is volgens hem niet alleen zeer moeilijk te bewerkstelligen (zo al niet onmogelijk), doch levert z.i. ook weinig praktisch nut, daar het bij het kadaster uit eindelijk aankomt op de relatieve ligging ten opzichte van naburige punten. Wel toont hij zich een groot voorstander van incidentele aansluiting van de bijhoudingsmetingen. De meettechniek Naarmate de techniek zich ontwikkelde, werden de eisen van nauwkeurigheid aan de kadastrale metingen gesteld steeds hoger. Daar die nauwkeurigheid bepaald werd door de vanouds gevolgde orthogonale methode van meten, kwamen andere meetmethoden (bijv. de tachymetrische) niet voor toepassing in aanmerking. Met de verhoging der nauwkeurigheidseisen stegen de kosten der metin gen (waarvan de detailmetingen ca. 60 tot 85% uitmaken). Dit had soms tot gevolg dat men die metingen geheel moest staken. De oorzaak van dat alles, zo meent de schrijver, is het feit dat men 1) De auteur bedoelt: de objecten te scheiden en aan elke soort een eigen kenteken te geven. v. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 35