286 de kadastrale metingen slechts eenzijdig naar hun technische waarde beoordeelde. Kennelijk heeft men volgens hem niet vol doende ingezien dat het kadaster zelf geen doel is, doch, als instru ment van staats- en volkshuishouding, onderworpen is aan de economische grondregel en derhalve moet streven naar een zo groot mogelijk rendement met zo weinig mogelijk inspanning. Bij de keuze van een meetmethode moet men dus behalve met de techni sche waarde ook met de economische betekenis rekening houden. Inmiddels heeft de orthogonale methode door de opkomst van de nauwkeurigheidstachymetrie en de fotogrammetrie haar mono polistische positie verloren. Niettemin, zo besluit de auteur zijn verslag heeft het inzicht, dat de nauwkeurigheid der kadastrale metingen in hoofdzaak een waardeprobleem is, waaraan de vorde ringen der techniek ondergeschikt zijn, nog niet overal of nog niet voldoende veld gewonnen. Hoewel we getracht hebben, zij het sterk verkort, zo goed mogelijk de inhoud van het slotrapport weer te geven, zijn we er ons toch terdege van bewust, dat èn beknotting èn vertaling er zeker niet toe bijdragen de lezer een juist inzicht te geven in de betekenis van het gepubliceerde. Bij het extraheren loopt men altijd het risico dat voor het betoog belangrijke elementen aan de aan dacht ontsnappen en bijkomstigheden op de voorgrond worden gesteld. En bij vertaling worstelt men altijd met de keuze van het juiste woord, d.w.z. het woord dat precies weergeeft, wat de schrijver bedoeld heeft. Het geven van een volstrekt objectief overzicht van de verschillende aspecten van een bepaald onder dezelfde naam in verschillende landen voorkomend instituut is geen een voudige opgave. De rapporteur is maar al te gauw geneigd de in stelling van zijn eigen land als vergelijkingsobject te nemen. Voorts ontkomt hij er niet aan verschijnselen die zich onder dezelfde naam manifesteren op grond van die naamsovereenstemming als identiek aan te nemen. Voorts zal een beoefenaar van een bepaald vak zich nimmer kunnen onttrekken aan zijn persoonlijke inzichten die hij in de loop der jaren verkregen heeft. Zo gauw een schrijver aan het door hem geconstateerde bepaalde conclusies gaat verbin den, is er van objectiviteit nauwelijks sprake meer. Ook abstraheren, het komen tot een algemener begrip, is een bezigheid, waarbij de subjectiviteit een belangrijke rol speelt. Daarom zal een vergelijken de studie op maatschappelijk gebied nimmer tot een volledig bevredigend resultaat leiden. We hebben de inhoud van het rapport vrijwel zonder commentaar weergegeven. Dat wil niet zeggen, dat we het met de conclusies en stellingen van de schrijver volkomen eens zijn. Mogelijk komen we daarom in dit tijdschrift te zijner tijd nog eens op dit rapport terug. Mr. ir. C. G. van Huls b Vgl. het in de volgende aflevering van dit tijdschrift te bespreken artikel van een Zweedse hoogleraar Nils Herlitz en ook de inleiding van dit rapport.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 36