FOTOGRAMMETRIE EN CARTOGRAFIE Het tiende Internationale Fotogrammetrisch congres In aanwezigheid van het Hoofd van de Portugese Staat en enige Portugese ministers en onder voorzitterschap van Ingenieur Paes Clemente vond op 7 september 1964 in de Aula Magna van de Universiteit van Lissabon de opening plaats van het vierjaarlijkse congres van de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie. Deze openingsplechtigheid droeg een sterk Portugees stempel, mede door het feit dat de congresvoorzitter geen der drie congres- talen(Frans, Duits, Engels) machtig bleek te zijn. Schriftelijke vertalingen in Frans of Engels van hetgeen door de voorzitter werd gezegd, werden rondgedeeld, maar de meeste aanwezigen kregen deze pas in handen toen de ceremonie al afgelopen was. De Italiaanse Professor Solaini hield de feestrede, een zeer algemeen overzicht over de toepassingsmogelijkheden van de fotogrammetrie. Dat de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie werkelijk internationaal is, mocht o.m. blijken uit het feit dat de ca. duizend deelnemers uit meer dan vijftig verschillende landen afkomstig waren. De Nederlandse deelname met ongeveer 70 personen was relatief gezien verreweg het grootst. De technische werkzaamheden in de Internationale Vereniging werden evenals voorheen, verricht door een zevental commissies en enige daaraan toegevoegde werkgroepen. Daar het uiteraard niet mogelijk is voor één persoon alle commis sievergaderingen bij te wonen, laat ik dienaangaande gaarne enige collega's aan het woord. Ir. P. A. Roos bericht over Commissie I als volgt „Het werkterrein van deze commissie omvat ruwweg gezegd het deel van de fotogrammetrische procedure tot en met de luchtopne- mingof zoals het in de naam van de commissie wordt uitgedrukt Fotografie en Navigatie. Wat betreft de fotografie zijn er twee belangrijke aspecten die nog steeds de aandacht blijven vragen. Dat zijn de beeldkwaliteit, welke details kunnen nog worden herkend op de opname, en de plaats van het beeld, in hoeverre kan het maken van de luchtfoto mathematisch worden beschreven door een centrale projectie en hoe zijn de afwijkingen daarvan in de prodedure aan te brengen Voor het aangeven van de beeldkwaliteit werd tot voor kort meestal gebruik gemaakt van het scheidend vermogen. De pres tatie van bijv. een lens werd weergegeven door één getal, het maximum aantal lijnen per mm dat nog onderscheidbaar was.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 37