288 Thans wordt voor het bestuderen van de beeldkwaliteit vaak gebruik gemaakt van de contrastoverdrachtfunctie. Deze benadering van het probleem heeft o.a. uit een theoretisch oogpunt verschillende voordelen. Bij beschouwing van de publika- ties zou men de indruk kunnen krijgen dat in theorie althans de problemen hun oplossing naderen. Zoals uit de antwoorden op een door Commissie I rondgestuurde vragenlijst blijkt, is het effect voor de praktische fotogrammeter tot nu toe bijna nihil. Hoewel te verwachten is dat de contrastoverdracht-theorie aan betekenis zal winnen, was men het er in Commissie I over eens dat de tijd nog niet rijp is voor vervanging van de I.S.P. Standard Test voor het beproeven van camera's door een andere, gebaseerd op deze nieuwe methode. De luchtfoto is in eerste benadering een centrale projectie van het terrein. Door de steeds hogere nauwkeurigheidseisen die worden gesteld, wordt het aantal foutenbronnen dat in aanmerking moet worden genomen voortdurend groter. Wat de vertekening van het objectief bijv. betreft is het niet zozeer het symmetrische deel ervan (hiermee werd al lang rekening gehouden), maar juist de afwijking ten opzichte van dat deel, dat de aandacht heeft. Een ander onderzoek waaruit blijkt hoe ver men gaat is dat naar de plaats van het beeld in de gevoelige laag: deze is 10 tot 20 p. dik en het maakt verschil of het zilverkorrelbeeld zich alleen aan de oppervlakte bevindt of zich ook door de dikte van de laag voortzet. Kowaliski komt bij zijn proeven tot de conclusie dat dit laatste het geval is en meent dat de invloed van deze foutenbron verwaarloos baar is. Naast deze onderwerpen zijn er natuurlijk verscheidene min of meer vanouds bekende foutenbronnen die onderzocht wer den, zoals vlakheid van films en diapositieven en van aandruk- platen in camera's, filmvervorming door ontwikkeling etc., re fractie. Wat de filmbasis betreft, is de invoering van polyester een belangrijke vooruitgang op het punt van maatvastheid. Desondanks neemt de belangstelling voor reseauopnamen toezo hebben, nadat Engeland hier de spits had afgebeten, nu ook enkele „continentale" firma's een reseau-camera, waarbij op het moment van de opne ming een zeer nauwkeurig ruitennet op de luchtfoto wordt afge beeld, op de markt gebracht. Hierdoor is het mogelijk een groot deel van de filmvervorming te elimineren. Op het gebied van de navigatie is een snelle ontwikkeling aan de gang. Wat technisch mogelijk is, blijkt duidelijk uit een publi- katie van DiCaelo en Eakin, „Mapping and Survey System Geode tic AN/USQ-28". In dit systeem wordt de plaats van het vliegtuig en de verticale stand van de camera tot een hoge graad van nauw keurigheid bepaald met behulp van „inertial navigation". Verder is nog geïncorporeerd Shiranapparatuur voor elektronische afstand meting tussen vliegtuig en grondstations. Het systeem dat in ont wikkeling is in opdracht van Amerikaanse militaire autoriteiten omvat nog een aantal andere faciliteiten en is erop gericht een gebied

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 38