289 in kaart te brengen zonder of met heel weinig terrestrische gegevens. Het belang van de militairen bij deze methode is evidentin hoever re ook anderen er nut van zullen hebben is, gezien ook de enorm hoge kosten, een open vraag. Of het onderwerp stereoscopie tot het werkterrein van Commis sie 1 behoorde, was aan enige twijfel onderhevig. Er waren slechts enkele publikaties hieromtrent. In Zweden heeft men de invloed van alcoholgebruik en sigaretten roken op het waarnemen nagegaan. Het laatste bleek geen, het eerste, zoals te verwachten was, wel een nadelige invloed op de nauwkeurigheid te hebben. Voor de toekomst werd besloten bij experimenten op dit gebied samenwerking te zoeken met medici en fysiologen; het bevat een aantal factoren waarin de normale fotogrammeter over het algemeen geen inzicht heeft." Over Commissie II (Plotting, Theory and Instruments) bericht Ir. M. Tienstra als volgt: ,,Het werk van Commissie II was over vier zittingen verdeeld. Achtereenvolgens werden behandeld: automatische instrumenten, analytische instrumenten, klassieke (analoog werkende) instrumen ten en instrumenten met affiene vervorming van de stralenbundels. Verreweg het interessantst bleek te zijn de zeer snelle ontwikke ling op het gebied van de automatische instrumenten. Ik wil mij er dan ook toe beperken, van deze ontwikkeling een indruk te geven. De automatisering van fotogrammetrische instrumenten kan in drie fasen worden verdeeld, te weten: instrumentbesturing, beeld correlatie en interpretatie van beelden. Instrumentbesturing. Bij het oriënteren en uitwerken van een model, moet een operateur verschillende handelingen verrichten. Indien deze handelingen te formuleren zijn, is het mogelijk er een programma voor een rekenmachine van te maken. De instrumentbesturing als zodanig is geen probleem meer, en wordt in verschillende fotogrammetrische instrumenten in meerdere of mindere mate toegepast. Beeldcorrelatie. Hieronder wordt verstaan het machinaal herken nen en dan zo goed mogelijk met elkaar laten samenvallen van twee beelden van hetzelfde terreingedeelte, zoals die op twee foto's, die samen een stereopaar vormen, voorkomen. Dit is wat een operateur doet, wanneer hij zich een parallaxvrij stereoscopisch beeld vormt. De ontwikkeling op het gebied van de beeldcorrelatie is in volle gang. Interpretatie van beelden. Dit is het herkennen van objecten en het weergeven ervan, eventueel gegeneraliseerd of in symbolen. Daar het veelal onmogelijk is hiervoor regels op te stellen, is het ook moeilijk er een programma voor een rekenmachine voor te maken. Dit onderdeel van de automatisering van de fotogramme- trie is bij mijn weten dan ook nog nergens opgelost.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 39