290 Parallel met deze fasen van automatisering kunnen twee groepen automatische instrumenten worden onderscheiden: I Instrumenten met automatische besturing. a) De Analytical Plotter. b) Differentiale Ontschrankers met directe projectie. II Correlerende instrumenten (die bovendien van automatische besturing zijn voorzien). I a) Analytical Plotter Dit instrument naar ontwerp van U. V. Helava werd al enige jaren geleden bekend. Het is in principe een stereocomparator waaraan een digitale rekenmachine is gekoppeld. De rekenmachine stuurt met behulp van standaardprogramma's de comparator. De behandeling van het apparaat is geheel gelijk aan die van een universeel analoog werkend instrument. Om een beeldenpaar relatief te oriënteren, meet de operateur y-parallaxen op de normale wijze. De rekenmachine berekent uit deze parallaxen de oriëntering en bestuurt de beelddragers van de comparator dan zo, dat de opera teur steeds een parallaxvrij beeld ziet. De absolute oriëntering ver loopt op dezelfde wijze, maar dan met betrekking tot A-parallaxen. Wanneer de operateur nu het meetmerk door het model beweegt, rekent de rekenmachine doorlopend de modelcoördinaten uit en kan deze, afhankelijk van de programmering ook direct in terrein coördinaten transformeren en op een kaart blad kaarteren. Natuur lijk kunnen bij deze berekening correcties voor lensvertekening, kromming van de aarde, refractie enz. worden aangebracht. Het is moeilijk een waardering van dit instrument te geven. Er bestaan twee uitvoeringen van: AP-2 en AP-C. De eerste met een grote rekenmachine voor militair gebruik, de tweede met een kleinere rekenmachine voor civiel gebruik. Uit de weinige proeven die met de AP-C zijn genomen, blijkt dat de resultaten vergelijkbaar zijn met die welke worden verkregen met analoog wer kende instrumenten als Wild A7 en Zeiss C8 en met stereocom- paratoren. Dit is niet zo verbazingwekkend, omdat de beeldkwali teit van foto's met de tegenwoordig gebruikte emulsies nog minder goed is dan de instrumentele nauwkeurigheid van de analoog werkende instrumenten. De AP-C is dus op het ogenblik misschien iets sneller, zeker duurder en niet „beter" dan analoog werkende machines. Men moet echter in aanmerking nemen, dat elektronische apparatuur goedkoper wordt. De AP-C is in produktie. I b) Differentiale ontschrankers met directe projectie Onder differentiale ontschranking wordt verstaan het stukje voor stukje ontschranken van een foto, met inachtneming van de terreinvorm. Het resultaat is bij benadering een foto in orthogonale projectie. Een benadering die afhankelijk is van de grootte van de stukjes waarin de foto wordt verdeeld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 40