Het instrument dat hiervoor nodig is, is in de eerste plaats een gewoon beeldenpaarinstrument, waarin het stereoscopische model wordt geconstrueerd (dit kan ook een Analytical Plotter zijn). Daarbij moet een mogelijkheid aanwezig zijn om van één der twee foto's een kopie te maken, eventueel met een derde projector, die de bewegingen van een van de projectoren van het beelden paarinstrument nauwkeurig volgt. Dan wordt het stereoscopische model afgetast, bijv. langs profielen in y-richting, waarbij de opera teur het meetmerk steeds op de juiste hoogte instelt. De projectie van de foto in de daarvoor gekozen projector wordt dan stukje na stukje gefotografeerd. Verkrijgbaar zijn op het ogenblik de Orthophotoscope van Russell Bean, die kan worden gemonteerd op een instrument met directe projectie en de Gigas-Zeiss Orthoprojector (GZ 1), die kan worden gekoppeld aan ieder door lange schroeven aangedre ven instrument. De GZ 1 zelf bestaat uit een projector van de Zeiss Stereoplanigraaf met voorzetsysteem van Bauersfeld. Het voordeel van de GZ 1 boven de Orthophotoscope is, dat de GZ 1 dank zij het voorzetsysteem, in de hele projectie een scherp beeld geeft. Voor de volledigheid dient hier ook nog te worden genoemd het Russische instrument, de „Slit rectifier FT-Schtsch." In de discussie over de differentiate ontschrankers is vooral het gebruik van orthofoto's ter sprake geweest. Enkele overwegingen zijn: 1) Op orthofoto's is geen generalisering mogelijk, de schaal mag dus niet te klein zijn. Vrij algemeen wordt schaal 1:25 000 als grens gesteld. 2) De orthofoto is, met enkele aanduidingen zoals namen, direct als kaart te gebruiken. 3) De orthofoto is het meest geschikt voor gebieden met veel de tails (veel tekenwerk!) en voor gebieden met zeer weinig details, waar een alleenstaande boom, die door een tekenaar gemakkelijk kan worden weggelaten, in het terrein toch een belangrijk oriënteringsmiddel kan vormen. De U.S. Geological Survey verstrekten als voorbeeld een gedrukte kaart van een stadsagglomeratie waar met een minimum aan tekenwerk (doorgaande wegen, water, bossen) op basis van een orthofotomozaïek een voortreffelijk resultaat was bereikt (schaal 1:24000). De kaart bevat evenwel geen hoogtelijnen of andere hoogtegegevens. Dat is beslist een gemis. 4) De orthofoto is bijzonder bruikbaar voor geologen. 5) De orthofoto wordt bijzonder bruikbaar geacht voor kadastrale doeleinden. 291

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 41