298 Het werk van werkgroep IV is voornamelijk gericht op de be studering van de toepassing van de fotogrammetrie bij het aanleggen van autosnelwegen. De ontwikkeling op dit gebied in Europa (vnl. Zweden) wordt belicht door de heer Ternryd (Zweden). Auto matisering, het gebruik van digitale technieken, en apparatuur voor elektronische afstandmeting kenmerken de aanpak van het pro bleem. Algemeen onderscheidt men 3 werkfasen: a. lokaliseringsanalyse van de weg b. voorlopig ontwerp c. gedetailleerd ontwerp. In de toekomst hoopt men de nauwkeurigheid van de fotogram- metrische restitutie in fase 3 verder op te voeren door het aanbrengen van correcties voor systematische fouten. Door grotere toelaatbare vlieghoogten kan men dan de foto's van fase b ook voor fase c gebruiken. Dit laatste is vrij speculatief, aangezien men van de fouten in het fotografisch materiaal te weinig gegevens heeft. Tot een van de studieonderwerpen voor de komende periode behoort een onderzoek naar: op het doel afgestemde toleranties voor fotogrammetrische nauwkeurigheden, zoals voorgesteld door Prof. Van der Weele. Een ander onderwerp vormt een studie over het gebruik van orthofotokaarten voor stadsgebieden en voor topografische doeleinden." Ir. E. R. Bosman deelt met betrekking tot de werkzaamheden van Commissie VI het volgende mede: „Commissie VI houdt zich bezig met de bestudering van de onderwerpen opleiding, terminologie en bibliografie. Tijdens de twee technische zittingen van de commissie zijn de vier „invited papers" en het „presented paper" voorgelezen, en daarna bedis cussieerd. Weinig nieuwe gezichtspunten zijn daarbij naar voren gekomen. De internationale bibliografie wordt door het I.T.C. te Delft verzorgd. Commissie VI heeft een vragenlijst rondgezonden waarin werd geïnformeerd naar het gebruik van de bibliografie, doch een te klein aantal landen heeft geantwoord om conclusies te kunnen trekken over de vraag of de bibliografie aan de eisen van de ge bruikers voldoet. Een werkgroep onder leiding van Dr. P. O. Fagerholm heeft een bibliografie voor computerprogramma's samengesteld, die midden augustus van dit jaar ongeveer 100 kaarten bevatte. Iedere kaart bevat een korte beschrijving van het onderwerp en de methode van berekening, alsmede de naam van het instituut dat eigenaar is van het programma en waar desgewenst inlichtingen kunnen worden verkregen. Deze bibliografie beperkt zich tot programma's op fotogrammetrisch gebied.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 48