299 De studie van de opleidingsproblemen is beperkt geweest tot de opleiding op universitair niveau, omdat deze opleidingen geacht wor den een indicator te zijn voor het niveau waarop in een land de foto- grammetrische opleiding in het algemeen staat. Tijdens de discus sies werd de wens geuit dat de universitaire opleiding meer aandacht dient te besteden aan een algemene vorming met het zwaartepunt bij de wiskunde. In een voortgezette cursus kan men dan de grond begrippen uitbouwen en methoden behandelen. De vraag of de voortgezette opleiding een post-academiaal karakter moet hebben, dan wel in de gewone opleiding moet worden ingepast, is onbe antwoord gebleven. De eisen die in de diverse landen aan de op leiding worden gesteld, verschillen dermate, dat een definitief ant woord op deze vraag welhaast uitgesloten is. In de Verenigde Staten bijvoorbeeld bestaat behoefte aan zogenaamde „short courses", waarop een gespecialiseerde cursus kan volgen voor men sen met een bepaalde vooropleiding en met een bepaalde belang stelling. Ook Prof. dr. ir. W. Schermerhorn is een voorstander van deze figuur. De werkgroep onder voorzitterschap van Prof. dr. B. Hallert heeft zich bezig gehouden met de internationale terminologie, inbegrepen symbolen en notatie. De werkgroep heeft een „Glossary of some terms and expressions used in the theory of errors of photogrammetry" gepubliceerd. Helaas is over dit belangrijke on derwerp geen contact opgenomen met de F.I.G. en blijkt dit contact ook niet te worden gewenst. Vooral voor wat betreft de waarne mingsrekening moet naar mijn mening tussen de geodetische en fotogrammetrische internationale verenigingen nauw worden sa mengewerkt, opdat men in de toekomst eikaars taal zal verstaan. De Glossary bevat veel termen die, eventueel na modificatie zijn overgenomen uit „A Dictionary of Statistical Terms" van Kendall en Buckland (Londen i960) en ,,A proposal for standardization of some terms related to the theory of errors" van Prof. ir. W. Baarda en Ir. J. E. Alberda (Delft 1964), dat speciaal voor de werkgroep is samengesteld door laatstgenoemden. Helaas ontbreekt in de Glossary één consequent toegepaste gedachtengang, terwijl dit juist in de waarnemingsrekening absoluut noodzakelijk is. Commissie VI die zich, in tegenstelling tot de andere commissies bezig houdt met een zeer beperkt aantal onderwerpen, zal ook in de komende jaren het zwaartepunt van activiteiten leggen bij de ter minologie. Voor de onderwerpen waar de F.I.G. en de S.I.P. elkaar raken, zal een samenwerking moeten ontstaan, waartoe het initia tief wellicht zal kunnen uitgaan van de F.I.G." Als voorheen was door de auteurs van de invited pa-pers en door die van de presented papers weer zeer veel zorg besteed aan inhoud en uitvoering van hun rapporten. Eveneens als voorheen was dit bij de nationale rapporten weer vaak minder. De Amerikanen doen het weer in slechts twee bladzijden af met het opsommen van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 49