3oi grafische toepassingen van de fotogrammetriealles met veel litteratuurverwij zingen De in i960 door Prof. Schermerhorn ingestelde vierjaarlijkse Von GRUBER-prijs (een gouden medaille annex een geldsbedrag) werd thans voor het eerst uitgereikt en wel aan Dr.-Ing. M. F. Ackermann, als docent werkzaam aan het I.T.C. te Delft. In de „Feira Internacional de Lisboa", waar zich alle activiteiten betreffende het congres (behalve de openingszitting en de slot zitting) afspeelden, waren ook enige tentoonstellingen ingericht. In de eerste plaats de zgn. landententoonstelling, waar 16 ver schillende landen, elk op eigen wijze, hun fotogrammetrische activi teiten toonden. Japan behoorde tot deze landen, de Verenigde Staten niet. Portugal besloeg op deze tentoonstelling, uiteraard op kosten van de andere inzenders, evenveel ruimte als de overige vijftien landen tezamen. Een andere expositie bestond uit de demonstratie van hun doen en laten door een dozijn firma's, die ergens ter wereld kaarten langs fotogrammetrische weg vervaardigen of luchtfoto's maken ten be hoeve van kaartering. In de derde plaats de grote blikvanger, de door de instrumentenfir ma's verzorgde technische tentoonstelling. Voor enige miljoenen guldens aan instrumenten was hier bijeengebracht. De West-Duitse en de Oost-Duitse Zeiss inzendingen waren netjes van elkaar gescheiden door een imposante gemeenschappelij ke stand van twee Italiaanse concurrenten, Galileo en Nistri. Recht voor de ingang de fraai verzorgde inzending van de firma Wild. Door een ruim pad daarvan gescheiden de fotogrammetrisch nog weinig betekenende, eveneens Zwitserse firma Kern. De kleine inzendingen keurig gegroepeerd rondom de reeds ge noemde stands, die het gehele middenvak van de tentoonstellings hal vulden. De ontwikkeling, zoals die zich in Londen al openbaarde, heeft zich verder voortgezet. Over de orthoscopische instrumenten, de correlerende instrumenten en de Analytical Plotters werd hierboven reeds een en ander medegedeeld. Vele firma's hadden aan de automatisering verder gewerkt. Of men had registratieappara- tuur ontwikkeld, dan wel men had bestaande registratie-apparatuur verbeterd. Dit laatste was bijv. het geval met de Ree. II van Galileo. De Oost-Duitse Zeiss bracht een nieuwe stereocomparator, in principiële opzet gelijk aan die van Wild, evenwel eenvoudiger van uitvoering en met minder correctiemogelijkheden. Bij de in strumenten van lagere orde zagen we o.a. een nieuwe uitvoering van de Stéréoflex van de Société d'Optique et de Mécanique de Haute Précision. Verschillende firma's toonden niet alleen foto-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 51