met een Wild PUG. De nauwkeurigheid van het systeem wordt op gegeven als 20 a 30 [x in de opname en wordt voornamelijk beperkt door de invloed van de filmwerking. Interessant zijn ook de hoofdstukken over foutenbronnen in de fotogrammetrie van de hand van Prof. E. Gotthardt: „Fehler der Photogrammetrie" en, uiteraard, van Prof. B. Hallert: „Sour ces of Error in Photogrammetry." Het gehele boek geeft, in fraaie uitvoering, een goed overzicht van de huidige stand van zaken in de fotogrammetrie en bestudering ervan is dan ook alleszins de moeite waard. Ir. P. A. Roos Dr. ir. C. Koeman, Handleiding voor de studie van de Topografische kaarten van Nederland (1750-1850). 120 pagina s 7 bladwijzers, 24 x 32 cm, kunstdruk, geheel linnen band, 35 af beeldingen waarvan 8 in kleur, met samenvatting in het Engels. Wolters, Groningen. Prijs f 14.90. De „Handleiding voor de studie van de topografische kaarten van Nederland 1750-1850" werd samengesteld door Dr. ir. C. Koeman met het doel de voornaamste bronnen voor de geschiedenis van de cartografie van Nederland in dit tijdvak onder het bereik te brengen van allen, die zich uit hoofde van hun beroep of om stu dieredenen met de oude topografische afbeelding van Nederland moeten bemoeien. De Handleiding begint met een beschrijving van de Hattinga- kaarten en eindigt met de eerste editie van de Topografische en Militaire kaart (de Stafkaart). Voor degenen, die reeds thuis zijn in deze materie, zullen de ordening van de bronnen en de bladwijzers van groot nut zijn, voor de minder ingewijden kan deze Handleiding een korte studie van de geschiedenis van de cartografie van Nederland uit de periode 1750- 1850 vormen én een hulpmiddel bij het opzoeken van oude kaarten, die voor regionale historisch geografische studies van belang zijn. Dank zij de steun van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap, het Prins Bernhard Fonds en de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij kon dit fraai verzorgde werk verschijnen tegen een zodanige prijs, dat het binnen het bereik van iedere belangstellende valt. 304

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 54