Bij deze verkavelingen blijkt dat, indien Gr kleiner is dan i ha, in het algemeen in i kavel toegedeeld wordt. Kgem- ligt in dit voorbeeld voor de groep o-i ha op 1,22. Wat opvalt is dat het gemidd. kavelgetal voor verkavelingen met een grotere Gr slechts weinig toeneemt. M.a.w. ook de kavels worden gemiddeld groter. Dit is in overeenstemming met het resultaat, gevonden bij de analyse van de tijdsduur van de verkaveling; te weten de tijdsduur per ha neemt af naarmate Gr groter wordt. Aangezien de hoeveelheid werk, verbonden aan het projecteren, berekenen, uitzetten en opmeten, kaarteren, in staat 75 verwerken en controleren voor een grote en kleine kavel nagenoeg gelijk is, is het verklaarbaar dat bij grote kavels de tijdsduur per ha geringer zal zijn. Voor de kleine gemengde bedrijven boven 1 ha, bestaat een tendentie om naar een toedeling in 2 kavels in plaats van 1 kavel te gaan. Af en toe is het mogelijk om deze twee kavels te combineren. Uit de grafiek voor de diluvium-verkavelingen blijkt, dat voor eigendommen van 1 a 2 ha een gemiddelde K van rond 1,75 mag worden aangehouden. De reeds eerder in dit tijdschrift (nr. 5, okt. 1962) gepubliceerde formule voor het kavelgetal K 1,75 0,025 G2 0,00075 G3 (geldig voor diluvium-verkavelingen waarbij G, de eigendomsgrootte per kad. artikel, ligt tussen 2 en 22 ha) is in de grafiek voor diluvium-verkavelingen met een streeplijn ingetekend, en geeft een zeer bevredigend verloop te zien voor het gebied waar G ligt tussen 1 en 6 ha. Aangezien de formule voor het kavelgetal per artikel ook bruik baar is om de gemidd. K van een gehele verkaveling te berekenen, is het niet nodig hierin verder onderscheid te maken. Zodra per artikel het getal K bekend is volgt hieruit en zoals reeds is aangetoond kan men met de waarden O een verant woorde benadering van de weglengte berekenen. Hiervoor is echter nodig een gedetailleerde berekening per grootteklasse, die nauw keuriger is, naarmate men de intervallen kleiner neemt, wat evenwel tijdrovender is. Men overdrijve echter niet! De spreiding van ifgem- kan men uit de figuur berekenen. Ogenschijnlijk ziet het er naar uit dat de spreiding iets groter wordt, naarmate Gr groeit. Voor de 27 verkavelingen met Gr gelegen tussen 1 en 3 ha is berekend een spreiding van 0,3. De groep waar Gr groter is dan 3 ha levert een spreiding op van d: 0,45. We schatten aan de ruime kant door aan te nemen dat de spreiding in K gelijk is aan 0,3 0,04 Gr. 1 1 m De weglengte W is evenredig met 1/ 30 7

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 57