aangeroerd. Dit verslag wordt in ieders aandacht aanbevolen. De inhoud bevat tal van punten die een discussie waard zijn. Het is de verdienste van Dr. De Leeuw geweest om in zijn verslag facetten in ons vak, die ook voor ons land van belang zijn, te hebben belicht. Ir. J. C. DE MUNCK en C. DE VRIES, Correcties op radiotijdseinen Het is algemeen bekend dat men in de landmeetkundige astrono mie gebruik maakt van nauwkeurige tijdseinen. Minder bekend is misschien dat deze tijdseinen soms meer dan 0,1 sec verschillen met de Universele Tijd, UT (vroeger Greenwich Middelbare Tijd). Om de (veelal continue) tijdseinen zo regelmatig mogelijk te maken, worden deze gewoonlijk gestuurd door een nauwkeurige atoomklok. Aangezien de UT samenhangt met de, niet volkomen regelmatige, rotatie van de aarde, kunnen de tijdseinen op deze wijze niet in de pas blijven met de UT. Verschillende gebruikers, speciaal de astronomen en de geodeten, gebruiken de tijd om de positie van de sterren ten opzichte van de aarde te vinden en hebben daarom behoefte aan de UT in plaats van aan de betere") atoomtijd. Ten behoeve van deze gebruikers laat men van tijd tot tijd de tijdseinen (precies) 0,1 sec verspringen 317 Technische Hogeschool, Delft: 17000 - 1963 o kt. nov. O79OO- of800 - dec. jan. mrt. apn 1964 juni juli aug. sept. UT 1 - radiosignaal UT 2-radiosignaal Voorlopige correcties voor de radiotijdseinen van MSF en samenwerkende stations volgens gegevens van de Royal Greenwich Observatory okt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 67