Fédération Internationale des Géomètres 318 op van te voren aangekondigde momenten, maar nooit anders dan op de eerste van een maand om o uur U.T. Actuele gegevens over de tijdseinen worden bekend gemaakt in publikaties van verschillende tijdseindiensten en sterrewachten, zoals [i] en [2], in het tijdschrift [3] en in de aanvullingsbladen van [4]. Een groot aantal samenwerkende tijdseinzenders lopen binnen enkele milliseconden gelijk. Ook de sprongen vinden gelijktijdig plaats. Tot deze zenders behoren: CHU (Canada), GBR en MSF (Gr. Brittannië), HBN (Zwitserland), NBA (Panama), WWV (Washington, VS), WWVH (Hawaï). Zie verder [4]. Aan de publikaties [1] van het afgelopen jaar zijn de gegevens ontleend voor de figuur, die een illustratie geeft van de verschillen tussen de radiotijdseinen en de universele tijd (UT 1 geeft de rotatie van de aarde om de middelbare rotatieas, dus niet variërend met de poolbewegingUT 2 is afgeleid van UT 1 door van deze laatste de jaarlijkse variaties af te trekken). Tenslotte zij nog opgemerkt dat er plannen bestaan om de radiotijdseinen geheel volgens atoomtijd te doen verlopen, waar door de sprongen vervallen, maar de radiosecondes op den duur onbeperkt veel (eigenlijk maximaal 0,5 sec) gaan verschillen van de secondes UT. [1] Time Service Bulletin van de Royal Greenwich Observatory (verschijnt wekelijks) [2] U.S. Navel Observatory Time Service Notices. [3 Proceedings of the Institute of Electrical and Electronical Engineers. Geregelde aankondigingen onder de titel: „WWV and WWVH standard frequency and time transmissions". [4] The Admiralty list of wireless signals. Volume V, H. M. Stationary Office, London. Verslag van de vergadering van het „Comité Permanent" van de F.I.G., gehouden te Sofia van 21 tot 30 augustus 1964. In combinatie met de bijeenkomst van het C.P. werd een inter nationaal symposium gehouden. Het moet als een hoge eer be schouwd worden dat deze zittingen gehouden mochten worden in het gebouw van de Bulgaarse volksvertegenwoordiging. Het ge bruik van de daarin aanwezige installatie voor simultaanvertaling vereenvoudigde de beraadslaging. Een bezwaar was overigens dat eerst van de vreemde taal naar het Bulgaars moest worden ver taald, waardoor de kwaliteit van de vertaling niet volmaakt was. Enige belangrijke punten mogen hier worden genoemd: Prof. Hegg heeft zich teruggetrokken uit de werkgroep voor het inter nationale woordenboek. Daar de Franse deskundige Thuillier onlangs is overleden, is het noodzakelijk dat de voorzitter van commissie 3 op de C.P.-vergadering in 1965 te Rome een nieuwe, door hem samengestelde werkgroep, laat instellen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 68