3i9 De werkzaamheden van commissie 3 (bibliografie en documen tatie), die moeilijk op gang konden komen, kunnen, nadat nog enig overleg van de commissie-voorzitter met het Institut für Ange- wandte Geodasie in Frankfurt heeft plaats gevonden, worden begonnen. Het C.P. stelde het „Manual of Procedure for Commissions" vast, waarvan een ontwerp in 1963 in Washington in grote lijnen was goedgekeurd. De bespreking van de financiële toestand van de F.I.G. nam veel tijd in beslag. Het feit dat verzocht werd de bijdrage van de aan gesloten landelijke verenigingen te verhogen is in deze tijd op zich zelf niet verontrustend. Maar wel bleek dat het Italiaanse bureau wel erg royaal is omgesprongen met het geld. Voor 1964 is een post van 14.000 Zw. Fr. opgenomen voor het vertalen en reproduceren van verslagen. Deze hoge post is weer veroorzaakt door het laten drukken van het verslag van de C.P.-vergadering in Washington in drie talen, terwijl tot nu toe werd volstaan met gestencilde verslagen. De Italiaanse penningmeester zal wel zeer goed hebben bemerkt dat het C.P. over deze gang van zaken niet tevreden was. Tenslotte werd overeengekomen dat in 1965 aan het Congres een voorstel zal worden voorgelegd tot verhoging van de bijdrage. Het zijn vooral de landen wier verenigingen meer dan 2000 leden hebben, die een aanzienlijke verhoging moeten opbrengen, soms meer dan 100%. De vertegenwoordigers van de U.S.A. betwijfelden of zij de goedkeuring voor een dergelijke verhoging van hun leden zouden kunnen verkrijgen. Bij toepassing van de nieuwe bereke ningsformule zal de bijdrage van Nederland met 100.worden verhoogd, hetgeen neerkomt op ongeveer 20%. Aan het symposium over de toepassing van de landmeetkunde bij technische projecten leverden 32 personen uit landen van voor en achter het ijzeren gordijn hun medewerking. Er waren meer dan 400 bezoekers. Het valt nu direct niet te zeggen of aanvaardbare nieuwe methoden zijn gelanceerd. Over het algemeen werden verslagen uitgebracht van deformatiemetingen volgens de klassieke methoden. Een rustige bestudering van de rapporten zal het koren van het kaf moeten scheiden. De organisatie van de vergaderingen van het C.P. en het sym posium is prijzenswaard. De excursies waren, vooral daar men van Bulgarije betrekkelijk weinig weet, zeer interessant. De gastvrijheid en hartelijkheid van de bevolking is in het algemeen groot. Afgezien van het feit dat een C.P.-vergadering en een symposium moeilijk zijn te rijmen, moet het succes voor de organisatoren groot worden genoemd. De Bulgaarse regering gaf blijk van haar belangstelling door de aanwezigheid van de vice-president bij de zeer geslaagde feestelijke openingsbijeenkomst (opgeluisterd met muziek, zang en dans van hoog gehalte) en bij het banket. Prof. ir. G. F. Witt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 69