Dipl.-Ing. Jager. Nadat door verschillende sprekers een aantal begroetingen en wensen waren uitgesproken, werd een feestrede gehouden door Prof. D. Müller-Schwefe over „Technik und Umwelt". In deze voordracht wees de spreker er op, dat een groot gevaar voor de technicus de eenzijdigheid is. Om volledig mens te kunnen zijn, mag hij zijn belangstelling niet uitsluitend richten op zijn vakgebied, maar moet hij ook een open oog hebben voor de gebeurtenissen in de wereld om hem heen. De muzikale omlijsting van deze opening werd verzorgd door het Philharmonisch orkest van Hamburg o.l.v. Albert Bittner. Er werden werken ten gehore gebracht van Handel, Schubert en Mozart. Op de volgende dagen werden een serie voordrachten gehouden en waren enige excursies georganiseerd. Bovendien was gedurende het congres een tentoonstelling van geodetische instrumenten te bezichtigen. Prof. Dr.-Ing. E. Gigas sprak over ,,Das deutsche Vermessungs- wesen in seinen Wechselbeziehungen zum Ausland". Spreker spoorde in zijn rede de Duitse landmeters aan niet te chauvinistisch te zijn en zich open te stellen voor de ideeën van de buitenlandse collega's. Hij bepleitte de vestiging in Duitsland van een soortgelijk instituut als het I.T.C. in Nederland, maar dan met een meer algemeen karakter. Ir. R. J. Rienks hield een voordracht over „Aufgaben des Vermessungsingenieurs in einer grossen Hafenstadt". Hierbij kwa men de landmeetkundige problemen in Rotterdam en Europoort ter sprake. Prof. Dr.-Ing. W. Hofmann had als onderwerp gekozen ,,Die Umwelt im Luftbild". Hierbij kwamen problemen ter sprake die zijdelings betrekking hebben op fotogrammetrie, zoals foto-inter pretatie e.d. Dipl.-Ing. K. Ansorge behandelde „Geodatische Arbeiten auf See für Schifffahrt und Wissenschaft", die de nieuwste methoden van dieptemeting en radioplaatsbepaling betroffen. In de voordracht van Dipl.-Ing. H. Thomsen ,,Der Vermessungs- ingenieur als Mitgestalter der Landschaft bei der Durchführung van Landeskulturarbeiten" werd het landschapsplan van enkele ruilverkavelingen aan de Noordzeekust van Sleeswijk-Holstein besproken. In dit gebied, waar slechts zelden begroeiing voorkomt en boerderijen geconcentreerd zijn in kleine dorpjes die ver uit elkaar liggen, maakt het landschap een verlaten en troosteloze indruk. Spreker schetste de moeilijkheden bij het opmaken van het landschapsplan, die ontstonden door de boerderij verplaatsing welke op grote schaal is aangepakt en door de aanleg van veel windsingels. Aldus wordt het open karakter van het landschap veranderd in een gesloten. Naar dit interessante gebied werd een van de excursies georgani seerd. Een andere ruilverkavelingsexcursie werd gemaakt naar de 321

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 71