Elbmarsch in de buurt van Lüneburg bij de Oost-Duitse grens. Dit vroeger welvarende gebied, waar veel rijke paardehandelaren woonden, is thans volkomen verarmd door de afnemende afzet tengevolge van de voortschrijdende mechanisatie. Op het land staan veel giftige planten (paardestaart) die door paarden gegeten kunnen worden, maar ongeschikt zijn voor ander vee. Dank zij grote investeringen (kosten ruilverkaveling Bütlingen 6 ooo. per ha en Lüdershausen 4 ooo.per ha) wordt in dit gebied weer welvaart gebracht, hoewel er reeds boeren zijn die ook hun nieuwe kavels laten verkommeren. De mensen in deze streek zijn van oudsher meer handelaar dan boer. Andere interessante excursies waren georganiseerd op het gebied van stedebouw en waterbouwkunde. Op de tentoonstelling van geodetische instrumenten werd veel aandacht besteed aan de toenemende mechanisering in de geodesie. Verder was een grote plaats ingeruimd voor de nieuwste ontwikke lingen op het gebied van markeringsmateriaal. Mede dank zij de grote deelname en het fraaie zomerweer kunnen de organisatoren terugzien op een geslaagd congres. Ir. M. J. M. Bogaerts Litteratuuroverzicht Jaarverslag 1963: Centrale Cultuurtechnische Commissie Cultuurtechnische Dienst Herverkavelingscommissie Stichting Beheer Landbouwgronden. Uitgave van het Ministerie van Land bouw en Visserij. In het „Woord vooraf" verklaart de secretaris van de Centrale Cultuurtechnische Commissie dat „de aanpassing van het platteland in vele gevallen mede kan leiden tot de behartiging van andere belangen die niet direct agrarisch behoeven te zijn", waarbij hij de overtuiging uitspreekt dat ook deze facetten van de cultuur techniek tenslotte een zegen zullen zijn voor de landbouwers en hun gezinnen. Men kan van mening verschillen over de vraag of maatschappelijke begeleiding, openluchtrecreatie en de algemene problemen van de ruimtelijke ordening cultuurtechnische facetten zijn. Wel staat vast dat deze factoren, die in hoofdstuk i (structuur beleid, beschouwingen en ontwikkelingen) worden aangeroerd, op de uitvoering van de ruilverkaveling grote invloed uitoefenen. Men kan zich in dit verband ook afvragen of het principieel juist is dat „Landbouw" voor de openluchtrecreatie bijdragen verstrekt aan het Ministerie van O. K. en W., tot wiens competentie de verzorging van de recreatie behoort (blz. 14). Bij het structuurbeleid wordt steeds meer gestreefd naar be ëindiging van de kleine bedrijven (Ontwikkelings- en Sanerings fonds) en naar het vormen van grotere bedrijven (tot 30 en 25 ha) 322

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 72