Na aftrek van de oppervlakte van deze drie gebruikers bleek het gemiddelde gebruik achtereenvolgens groot te zijn: bijna 9 ha, bijna 7 ha, 1,25 ha, 6,5 ha, 1,1 ha. 2,5 ha. Uit het verslag van iedere ruilverkaveling is niet op te maken om wat voor soort bedrijven het hier gaatvermoedelijk betreft het gemengde bedrijven. Evenmin blijkt dat bedrijfsvergroting via grondaankoop heeft plaats gehad. In ieder geval constateren wij, dat in drie gevallen van de zes veel tijd en geld besteed werd aan de verbetering van een gemiddeld gebruik van 1 a 2 ha. Wij menen deze conclusie met meer recht te mogen trekken omdat in het verslag gezegd wordt dat in 1963 het personeel van de Afdeling Ruilverkaveling en bodemverbetering gebracht werd op 689 eenheden. Hoewel we bekennen minder op de hoogte te zijn van de Belgische toestanden op ruilverkavelingsgebied dan van de Nederlandse en daarom gaarne onze excuses aanbieden voor misschien te voorbarig gestelde vragen, geeft het Verslag ons toch aanleiding om te vragen 1. Heeft het E.E.G. verband zin om de externe productie omstandigheden te verbeteren van bedrijfjes van 1 a 2 ha? 2. Wanneer voor dit soort verbetering een personeel van bijna 700 man ter beschikking staat, worden dan de kosten per gereed gekomen ha niet bijzonder hoog Misschien dat onze Belgische collega's ons hierover nader kunnen inlichten. A. Govers NEN 3094. Technische tekeningen. Schrift (letters, cijfers en leestekens). In een bericht voor de pers doet het Nederlands normalisatie instituut mededeling van de publikatie van een nieuw normblad NEN 3094, technische tekeningen, schrift (letters, cijfers en lees tekens) Deze norm, aldus de toelichting, is opgesteld door de buiten gewone normcommissie BNC 18 (Documentreproduktie) in samen werking met commissie B5 (Aanwijzingen voor technische geschriften, tekeningen, modellen en onderdelen van constructies). Bij het vaststellen van de vormen voor letters en cijfers heeft de BNC 18 zich gebaseerd op de eisen die hieraan met betrekking tot de reproduceerbaarheid van tekeningen en andere documenten moeten worden gesteld. Deze eisen heeft de BNC 18 in het ontwerp 3236 (Reproduceerbaarheid van getekende, geschreven, getypte en gedrukte documenten) vastgelegd. Wanneer we spreken over reproduktie van tekeningen en documenten, denken we in de eerste plaats aan de bekende procédé's die ieder op eigen werk toepast of laat toepassen. Bij de één gebeurt dat fotografisch, bij een ander door middel van lichtdruk, druk via raster of lijncliché. Tegenwoordig ook door offsetdruk, die meer en 325

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 75