meer terrein wint. Elke methode stelt haar eigen eisen en misschien mogen we zeggen, dat elke machine of toestel zijn eigenaardigheden heeft, waarmee men rekening leert houden bij het vervaardigen van zijn reproduktie- of clichétekening. Ook moet terdege rekening worden gehouden met de eisen die de moderne afleesmachines aan het geschrevene stellenook hier misschien voor diverse fabrikaten verschillend, zoals Elliot, Zebra, IBM, PRD en andere merken. Zo kan men zich voorstellen, dat men, om de fouten die deze machines gaan maken door slijtage van het rooster in een of andere buis, met codes voor cijfers en letters gaat werken, zoals bij morse- of braille schrift en zoals reeds gebeurt met ponsgaatjes in de kaarten voor hollerithmachines Zo lijkt het wel of onze aloude letters en Arabische cijfers niet meer voldoen aan de eisen van de tijd en zoekt iedere branche haar eigen letter- en cijfervormen. Bij de reclame wenst men in de gebruikte letters of cijfers de aard van het artikel tot uitdrukking te brengen. Op de luchthaven Schip hol en op het dashbord van vliegtuigen zouden de daar gebruikte letters en cijfers weinig meer lijken op het gewone schrift. Ook het Nederlands normalisatie-instituut heeft NEN-bladen gepubliceerd met verschillende vormen van letters en cijfers voor verschillende doeleinden, bijv. NEN 1774, juni 1959: Huisnummerbordjes NEN 1821, sept. 1961Luchtvaart, cijfers voor wijzerplaten van vliegtuiginstrumenten en voor nummer platen N 27 en N 28, okt. 1919, Techn. tekeningen, lettersoorten en cijfer- soorten, thans dan vervangen door NEN 3094. In de typografische wereld zou men de vraag van het publiek graag aan banden leggen door niet elk gevraagd lettertype te willen leveren. Toch komt elke lettergieterij die zichzelf respecteert telkens weer met nieuwe ontwerpen op de markt. Dit ook al omdat drukwerk voor het ene doel een andere letter vraagt dan voor een ander doel. Met technische tekeningen is dit in feite ook het geval. Een bouw kundige tekening is altijd anders beschreven geweest dan een kadas traal plan. De kaarten van de Rijkswaterstaat hebben wat de beschrijving betreft een eigen gezicht! Verder kan de vorm of de stand van letter of cijfer al een code zijn, zoals men op een kadastraal plan de namen van wegen romein (rechtop) en de namen van waterlopen cursief plaatst. Evenzo onderscheidt men de nummers van de vaste punten en de perceel nummers door resp. blokschrift romein, tweelijnig en schrijfcijfers cursief, vierlijnig, staartcijfers dus. In dit opzicht is de commissie in haar keuze niet erg gelukkig geweest. De cijfers 6, 7 en 9 romein, hebben alle eigenschappen van dezelfde cursief. Wanneer we twee getallen romein en cursief met deze cijfers naast elkaar zetten, komt dit wel duidelijk tot uiting. 326

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 76