329 en dan komt een serie afdrukken er weer iets beter uit te zien. Ons estetisch gevoel wordt niet gehinderd door een groot aantal zwarte puntjes. Tot slot wil ik nog wijzen op de clowneske vorm van het cursieve cijfer 8 (NENblad gewoon schrift) met zijn cirkelvormige kop en ovale onderlijf. Een vorm die bij het „vette" schrift is verlaten door dan eenvoudigweg de romein 8 te laten kantelen, een vorm die om estetische reden beter niet toegepast kan worden. Zo zijn er over dit nieuwe NEN-blad zeer veel opmerkingen te plaatsen. Opmerkingen die ook gemaakt werden naar aanleiding van het Ontwerp NEN-blad, waarover, zoals gebruikelijk, kritiek gevraagd werd voor i november 1961. De secretaris van de commissie sprak zijn erkentelijkheid uit, doch een en ander leidde tot geen enkele wijziging van het ontwerp. Resumerend kan men zeggen, dat in vergelijking met de vervallen normbladen N 27 en 28 over het algemeen weinig is veranderd. De veranderingen die zijn aangebracht heeft men m.i. te veel ge zocht in extreme vorm of richting. Waarschijnlijk moeten voor sommige technische tekenaars wel drastische veranderingen worden voorgeschreven om na reproduktie tot betere resultaten te komen. In die gevallen zal dit normblad zeker zijn nut bewijzen. Het Kadaster neemt er kennis van en zal zeker gebruik maken van de goede ideeën hierin verwerkt. Het normblad (8 blz.) is bij het Ned. Norm. Inst. verkrijgbaar tegen de prijs van f 8.(onderwijsinstellingen: f 4. D. G van Wigcheren Bibliografie Berichten naar gegevens van de geodetische documentatiedienst van de Technische Hogeschool te Dresden (Vervolg van blz. 251) 778.1 Reprografie Thiele, G. Die Reprographie-heute. Nachr.-Dok., Frankfurt/M. 14 (1963) 3, blz. 136-138, 2 litt. De ontwikkeling in de reprografie heeft op het ogenblik de tendentie dat de chemische methoden geleidelijk aan minder worden toegepast, terwijl andere, sneller werkende methoden terrein winnen. Dit heeft niet alleen betrekking op de directe tijd van vervaardiging van de kopie, maar ook op dej bij de chemische methoden nog volgende fixeer-, spoel- en droogprocessen. Al dit spoelen en drogen vergt later weer veel sorteerwerk. Indien kopieer methoden worden toegepast, waarbij de kopieen in de oorspronkelijke volg orde van vervaardiging blijven, wordt daarmee een grote winst verkregen door het geheel wegvallen van veel sorteerwerk. In het algemeen zal meer dan één methode moeten worden toegepast om een reproduktiebedrijf efficiënt te kunnen laten werken. Kadaster en Hypotheken Overleden te Apeldoorn op 12 november 1964 in de ouderdom van 86 jaar de oud-landmeter van het kadaster P. J. ter Plegt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1964 | | pagina 79