kijkerstand en tussen de gemeten hoogteverschillen in heen- en teruggang. 4. De polygoon- en detailkaarten, waarop de metingen zijn vermeld, worden bewerkt. Bij overschrijding van de toleransen worden tijdens de berekening de afwijkingen door middel van de schrijf machine bekend gemaakt. Evenzo worden de sluitfouten in de polygonen en verdere onvolmaaktheden genoteerd. De machine rekent echter door. 5. De berekende x-, y- en ^-coördinaten worden in ponskaarten geponst. Deze kaarten kunnen dienst doen voor de kaartering der punten m.b.v. een zgn. automatische coördinatograaf. Neemt men alleen genoegen met de coördinaten dan kunnen de gegevens worden uitgeschreven. N abeschouwing Indien de M.S.-kaarten goed zijn ingevuld, verloopt de verdere verwerking zonder menselijke tussenkomst. Fouten kunnen alleen ontstaan door foutieve invulling van de M.S.-kaarten en bij de invoer van de gegevens, vermeld op de hoofdkaarten en de gegevens der bekende punten. Het uitschrijven der resultaten, verkregen met het voorprogramma, verdient aanbeveling. Een globale visuele controle hiervan beperkt de introductie van foutieve gegevens voor de berekening van het hoofdprogramma. De ervaringen, opgedaan bij het gebruik van M.S.-kaarten t.b.v. waterpassing, zijn gunstig. Na enige oefening is het aantal ver schrijvingen zeker niet groter dan bij de gangbare wijze van noteren. Als bezwaar zou kunnen worden aangevoerd dat per polygoonkaait maar de gegevens van één punt kunnen worden genoteerd. De notatie van een hoekmeting vraagt derhalve twee kaarten. Thans is begonnen met het onderzoek naar de mogelijkheid om een formu lier te gebruiken, waarbij de aanstrepingen langs optische weg (en niet langs elektro-magnetische weg, zoals bij de ponskaarten) worden omgezet in kaart-ponsingen. Er kunnen dan meer punten op één formulier worden geplaatst, hetgeen de overzichtelijkheid bevordert. Overigens verandert er principieel niets aan de hiervoor geschetste gang van zaken. Het is natuurlijk ook mogelijk de op de thans gebruikelijke manier genoteerde waarnemingsuitkomsten op ponskaarten over te brengen en vervolgens deze ponskaarten met de iets gewijzigde voor- en hoofdprogramma's te bewerken. In dit geval introduceert men echter een foutenbronde overneming van de meetgegevens uit het formulier op de ponskaart; bovendien kost deze bewerking extra tijd en geld. De berekening van x- en y-coördinaten, met weglating van de hoogteberekening, is met de ontworpen programma's eveneens mogelijk. De Kon. Ned. Heide Mij. nam ongeveer 200 ha tachymetrisch 14

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 16