15 op volgens de beschreven methode. De resultaten x-, y- en z-coör- dinaten) werden sneller en goedkoper verkregen dan volgens de vroegere berekeningsmethode. Het verdient m.i. aanbeveling te onderzoeken of voor situatiemetingen (x-, y-coördinaten), ook in vlak terrein, de voerstraalmethode efficiënt kan worden toegepast. Te meer daar in Nederland, voorzover mij bekend, nooit een uit gebreid vergelijkend onderzoek tussen metingen volgens meet lijnenmethode en voerstraalmethode heeft plaats gevonden. Behalve een vergelijking van tijd en kosten dient ook de nauwkeurigheid te worden onderzocht. Een proef hiervoor is opgezet en zal binnenkort in samenwerking met het kadaster worden uitgevoerd. De bedoeling van dit artikel is geweest om te wijzen op een moge lijkheid van automatisering met gebruik van de bestaande meet instrumenten. De publikatie zou te uitvoerig zijn geworden, indien alle details van de inrichting der M.S.-kaarten en van de verwerking in de rekenautomaat zouden zijn beschreven. Vermeld dient te worden dat alle typen polygonen kunnen worden berekend; uit gesloten zijn in dit systeem vereffeningen van knooppunten. Dr. A. DE LEEUW, Stand en evolutie van de ruilverkaveling in België1) i. Inleiding i.i De agrarische structuur De structuur van de Belgische landbouw wordt gekenmerkt door de geringe oppervlakte van het beschikbaar landbouwareaal (ongeveer i 800 000 ha) de bestendige vermindering van dit areaal (ongeveer 9 000 ha per jaar) het groot belang van de pacht (67% van de landbouwers zijn geen eigenaar van de gronden die ze bebouwen) de aanwezigheid van een groot aantal kleine bedrijven- en de overdreven versnippering van de bedrijven. Verder dient nog te worden vermeld dat sedert enkele jaren een vermindering wordt vastgesteld, in hoofdzaak van de kleinste landbouwbedrijven, dat de kavels meestal onregelmatig gevormd en slecht ontsloten zijn, en dat nog zeer veel gronden onvoldoende renderen ingevolge wateroverlast of -tekort. Tenslotte zijn veel Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom, Brussel: 9 Bewerking van een lezing gehouden te Breda op 15 november 1963, voor de leden van het district „Zeeland-Zuid" van de Nederlandse Land meetkundige Federatie. (Statistische gegevens en bibliografie per 1 augustus 1964.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 17