17 Het verzoekschrift moet worden gericht aan de Minister van Landbouw en dient vergezeld te gaan van de kaarten van het ruil- verkavelingsblok en van de ontworpen herverkaveling, en van een lijst waarop de naam van de eigenaren en van de houders van rechten die bij de verrichting zijn betrokken, is aangegeven. De kosten van opmeting en afpaling, alsmede de registratie rechten, worden door het Rijk gedragen. De erelonen die aan de notaris zijn verschuldigd voor het verlijden van de akte van vrij willige ruilverkaveling, worden verminderd en variëren tussen 3 en 0,05%, dit naar gelang van de waarde van de kavels. De eventuele werken inzake verbetering of aanleg van wegen, of de grondverbeteringswerken, komen evenwel niet in aanmerking voor een financiële tussenkomst van het Rijk. Tot nog toe werden in 15 jaar tijd slechts vier vrijwillige ruil verkavelingen uitgevoerd, met een totale oppervlakte van slechts 215 ha. Het resultaat is dus onbeduidend. Dit is te wijten aan de te enge doelstelling van de wet, die slechts betrekking heeft op de eigendom en praktisch alleen kan worden toegepast op kleine objec ten, waaraan slechts een zeer klein aantal eigenaren zijn geïnteres seerd. De vrijwillige ruilverkaveling kan daarenboven enkel worden toegepast in gemeenten met een relatief beperkt aantal bedrijven of daar waar het wegennet voldoening geeft. Nu is de perceelshergroepering in België in de meeste gevallen gebonden aan een dichtheid van het wegennet variërende tussen 20 a 40 m per ha. De bestaande dichtheid ligt evenwel ver beneden dit gemiddelde, zodat het zeer moeilijk, zo niet onmogelijk, wordt een perceelshergroepering tot stand te brengen voor het ganse landbouwareaal van de betrokken gemeente. Voor de wet op de vrijwillige ruilverkaveling zou wel een ruimere toepassing te vinden zijn, nl. als aanvulling van de wet op de ruil verkaveling uit kracht van de wet, bij erfopvolging of verkoop, en daar waar de bedrijven zeer versnipperd zijn. Zij zou dan evenwel moeten worden aangepast. In haar huidige vorm wordt de vrijwillige ruilverkaveling, die een overeenkomst is tussen de betrokken eigenaren, slechts defini- tipf .-.p Tint nnnnhlilr-vran Hp AnHpTtekening van de akte. Derhalve zijn de partijen niet onderling gebonden tijdens het ganse verloop van de verrichting, en de niet-verschijning van één der onder tekenaren van het verzoekschrift voor de notaris, hetzij ingevolge slechte wil, hetzij ingevolge overlijden of verkoop, volstaat om de uitvoering van de ontworpen ruilverkaveling te verhinderen en meteen de vruchten van vele jaren arbeid te vernietigen. Het ware wenselijk in de wet een voorschrift op te nemen, waarin zou worden bepaald dat, eens het verzoekschrift ingediend, de ondertekenaren ervan, of hun eventuele rechtverkrijgenden of rechthebbenden, definitief zijn gebonden. De uitvoering van de met de ruilverkaveling gepaard gaande werken zou moeten worden aangemoedigd door de toekenning van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 19