nemers die door de Comités zijn belast met de studie en de uit voering van topografische verrichtingen, de aanleg en de verbete ring van de wegen en de waterlopen en van de grondverbeterings- werken. Anderzijds verleent de N.M.K.L. ook haar medewerking aan de „Comités tot Aankoop van Onroerende Goederen voor rekening van de Staat", dit met het oog op het verlijden van de ruilver kavelingsakten, en aan het verstrekken van gegevens aan de hypo theekbewaarders. 2.3 De uitvoering De uitvoering van de ruilverkaveling omvat vijf fasen die natuur lijk niet noodzakelijk op mekaar volgen. 2.3.1 De classificatie van de gronden De eerste zorg van het Ruilverkavelingscomité is een staat van opneming op te maken en een inventaris van de rechten die als basis zullen dienen van de nieuwe verkaveling en de toediening van de nieuwe kavels aan de eigenaren en gebruikers. Met dit doel gaat de Dienst „Ruilverkaveling en Bodemverbetering" van de N.M.K.L. over tot de herziening van het kavelplan en de lijsten van de eigenaren en gebruikers die werden opgemaakt tijdens het onder zoek naar het nut van de ruilverkaveling, op basis van de kadas trale gegevens en van de door de eigenaren verstrekte inlichtingen. De inbreng van elke eigenaar en gebruiker moet niet alleen vast staan voor wat de oppervlakte betreft, maar ook de waarde ervan moet worden vastgesteld, aangezien de nieuwe kavels van een andeie klasse kunnen zijn dan die waaruit elke inbreng samenge steld is. Het Comité, eventueel bijgestaan door een Commissie van Advies, gaat daarom over tot de classificatie of schatting van de gronden op basis van hun cultuur- en bedrijfswaarde x) De classificatie geschiedt volgens waardezones. Zij maakt het mogelijk eenieders inbreng te bepalen. Deze inbreng wordt berekend door de oppervlakte van elke kavel te vermenigvuldigen met het aantal daaraan toegekende punten. De som van deze verschillende -pTYvhiVton—geefl-rle inbreng van iedere belanghebbende. De classificatie van de gronden is natuurlijk van gïool belang. Het dossier van de inbreng maakt dan ook het voorwerp uit van een openbare enquête en tervisielegging met mogelijkheid van beroep bij de vrederechter. 2.3.2 De topografische verrichtingen Gelet op de omvang van de ruilverkavelingsblokken (500 a 2 000 ha) omvatten de topografische verrichtingen de uitvoering van een triangulatie en van een veelhoeks- en detailopmeting. 1) Cf.: G. T'Jonck, De classificatie van de gronden Principes; „Land eigendom", 1963, 419-422. J. M. Berce, De classificatie van de gronden Uitvoering; „Landeigendom", 1963, 457-462. 23

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 25