Deze opmetingen dienen als basis voor de studie van de her verkaveling en van de cultuurtechnische werken. Zij moeten de latere inplanting op het terrein van de nieuwe eigendoms- en gebruikskavels mogelijk maken, alsmede de berekening van de toedeling. 2-3-3 De uitvoering van cultuurtechnische werken in ruilverkavelings verhand. De uitvoering van cultuurtechnische werken wordt pas aangevat nadat de desbetreffende ontwerpen worden opgemaakt en na een openbare aanbesteding. 2.3.4 De herverkaveling De herverkaveling is de studie van de hergroepering der kavels welke aan eenzelfde eigenaar toebehoren en van die welke door eenzelfde gebruiker worden geëxploiteerd. Zij beoogt een rationele kavelindeling en het tot stand brengen van grotere landbouw- entiteiten voor de gebruikers. De herverkaveling moet de ont sluiting van en de gemakkelijke toegang tot elke kavel mogelijk maken. Zij heeft ook tot doel de door de pachter geëxploiteerde gronden zo dicht mogelijk bij diens bedrijfszetel te brengen. De ruilverkavelingswet schrijft voor, dat de toedeling aan de eigenaren en vruchtgebruikers derwijze moet geschieden, dat zoveel mogelijk de globale waarde van de aan ieder van hen toebedeelde kavels naar verhouding gelijk is aan de waarde van de gronden die zij vóór de ruilverkaveling bezaten, met inachtneming van de waarde der gronden die van de massa werden afgenomen voor nieuwe wegen, afwateringen en daarbij behorende kunstwerken, en van de waarde van de in de massa opgenomen gronden die voortkomen van buiten gebruik gestelde wegen, afwateringen en daarbij behorende kunstwerken. De verdeling van de kavels onder de gebruikers geschiedt op zodanige wijze, dat aan ieder van hen zoveel mogelijk dezelfde hoedanigheid en dezelfde oppervlakte bezittende en voor dezelfde bebouwing geschikte gronden worden toegedeeld. Een vergoeding wegens gebruiksverlies is verschuldigd aan de gebruiker die geen eigenaar is of vruchtgebruiker, wanneer de globale waarde van de hem toegedeelde kavels naar verhouding kleiner is dan de globale waarde van zijn vroegere kavels. De toedeling van de kavels aan de eigenaren en de gebruikers geschiedt zoveel mogelijk derwijze dat de ruilverkaveling van de eigendom en die van het gebruik parallel verlopen en vermindering meebrengen van het aantal verpachters voor een zelfde pachter. Het Comité bijgestaan door de Commissie van Advies, kan in het belang van de ruilverkaveling, aan de pachter een nieuwe verpach ter toewijzen, of de pachter op de gronden blijft die hij voordien in bedrijf had, dan wel of hem nieuwe gronden worden toegedeeld. 24

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 26