Het dossier van de toedeling wordt ter visie gelegd gedurende dertig dagen en de belanghebbenden kunnen eventueel beroep indienen bij de vrederechter. 2.3.5 Het opmaken van de ruilverkavelingsakte Het opmaken van de ruilverkavelingsakte is een zeer omvangrijk werk. De akte geldt als titel voor de eigendom en de zakelijke rechten. Zij bepaalt de tijdstippen en de voorwaarden van ingenot- treding en ingebruikneming van de nieuwe kavels. 2.4 Financiering De administratieve verrichtingen die niet alleen de samenstelling van de verschillende dossiers en de tervisieleggingen enz. omvatten, maar ook de opmetingen, de schattingen, de kosten verbonden aan de werking van het Ruilverkavelingscomité e.d., worden volledig door het Rijk gedragen. Wat de cultuurtechnische werken betreft, deze worden voor 60% door het Rijk gesubsidieerd. De provincies en de gemeenten komen ook nog tussen, respectievelijk gemiddeld voor 10 en 15%- Veel gemeenten nemen zelfs alle niet door het Rijk gesubsidieerde kosten voor hun rekening, zodat door de eigenaren in dat geval niets is bij te dragen in de kosten van de cultuurtechnische werken. Gemiddeld dragen de eigenaren evenwel ongeveer 15% van de voormelde kosten. Het Comité, bijgestaan door de Commissie van Advies, verdeelt de kosten voor uitvoering van het ontwerp die niet ten laste komen van het Rijk, over de nieuwe kavels volgens hun waarde. Indien sommige kavels aanzienlijk meer dan andere voordeel halen uit de naar aanleiding van de ruilverkaveling uitgevoerde werken, zoals grondverbeteringswerken, aanleg van nieuwe wegen en waterlopen, kan het Comité dit in aanmerking nemen bij de kosten- omslag. De Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom schiet geld voor aan de eigenaren die financieel in de werken moeten tussenkomen. De maximale terugbetalingstermijn is 15 jaar; de rentevoet bedraagt 3,5%. 3. Enkele problemen 3.1 De besluitvorming Op de besluitvorming heeft zich in feite tot nog toe de meeste aandacht gericht. De wet voorziet twee mogelijkheden beslissing door de betrokken eigenaren, vruchtgebruikers en gebruikers beslissing door de Minister van Landbouw. 25

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 27