mogelijkheid te doen vervallen, amendementen die, alhoewel ze alle werden verworpen, toch tot een wijziging leidden i). Het voorschrift luidt nu „Indien het voorstel slechts in één van beide groepen die dubbele meerderheid verkrijgt, mag de Koning, zo het algemeen belang zulks dwingend vordert, tot ruilverkaveling besluiten voor zover, in de andere groep ten minste een vierde van de belanghebbenden het voorstel bijtreden en deze anderzijds ten minste een vierde van de kadastrale oppervlakte der te verkavelen gronden bezitten of in gebruik hebben". Vermelden wij dat van dit voorschrift nog maar eenmaal gebruik werd gemaakt, nl. bij de ruilverkaveling Eeklo-Lembeke (Oost- Vlaand eren). 3.2 De organisatie van de algemene vergadering De algemene vergadering van de eigenaren, vruchtgebruikers en gebruikers heeft nog een tweede doel: de aanwijzing van de leden eigenaren en gebruikers die in het Ruilverkavelingscomité zullen zetelen. Deze aanwijzing die gebeurt door een stemming is een verkiezing van personen en is dus geheim; zij geschiedt on middellijk na de stemming over het principe van de ruilverkaveling. Het Belgisch systeem brengt mede dat de belanghebbenden gedurende het gehele verloop van de vergadering meestal vele uren aanwezig moeten blijven. De organisatie van zo een alge mene vergadering doet dan ook talrijke vraagstukken rijzen. Waar zal zij plaats hebben? In een zaal: Ja, maar welke gemeente beschikt over een lokaal groot genoeg om verschillende honderden personen toe te laten gedurende vele uren te vergaderen? Voor sommige ruilverkavelingen werden reeds 1 700 belanghebbenden en meer opgeroepen, die aanwezig moeten blijven gedurende gemiddeld 5 uren! Zeker, alle betrokken personen zijn niet aanwezig, gelukkig maar; de ervaring leert evenwel dat de belangstelling groot is, vooral in de Vlaamse gewesten. Het gehele verdeie verloop van de algemene vergadering van de opening door de voorzitter af, tot en met de verkiezing van de leden van het Comité, vraagt dan ook organisatie en vooral veel geduld. De geloofsbrieven van elke stemgerechtigde moeten worden onderzocht, de volmachten moeten worden nagezien (som- mige personen bieden tientallen volmachten aan; één persoon zelfs eens 90!), de uitslag moet worden berekend enz., en dit met een maximum aantal aanwezigen, in een atmosfeer die, naarmate de vergadering duurt en de oppositie actief is, meer gespannen wordt de eventuele tegenstemmers weten ten andere maar al te goed dat zij moeten aanwezig zijn om niet als vóórstemmer te worden geteld. 28 Cf.: A. de Leeuw, De agrarische Ruilverkaveling; Antwerpen, De Sikkel N.V., 1957, nrs- 449 e.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 30