Dienst voor algemene Opnemingen en Plans van het Bestuur van het Kadaster. Aansluitend op voormelde lokale driehoeksmeting wordt door de landmeter van de N.M.K.L. een zodanige meetkundige grondslag gelegd, dat hij daarvan gebruik kan maken bij de berekening van de nieuwe indeling en bij de uitzetting van wegen, waterlopen en nieuwe kavelgrenzen. Op basis van het werkplan ontwerpt de landmeter belast met de ruilverkaveling de nieuwe kavelindeling, brengt ze in kaart en materialiseert ze op het terrein. Het basisplan wordt opgemaakt gewoonlijk op schaal i i ooo of i 2 ooo hetzij door toepassing van terrestrische methodes, hetzij door luchtfotogrammetrie. Voor de studie van de cultuurtechnische werken dient het basis plan aangevuld te worden met aanduidingen inzake het reliëf; dit impliceert de uitvoering van waterpassingen. Het kwalitatief en kwantitatief belang van de topografische opmetingen is bij de uitvoering van een ruilverkaveling zeer groot. Hierbij dienen nog het omvangrijke reken- en tekenwerk te worden gevoegd. De methodes werden dan ook gestandaardiseerd en de verschillende berekeningen gecentraliseerd. De Centrale Dienst „Topografie en Berekeningen" van de Afdeling Ruilverkaveling en Bodemverbetering van de N.M.K.L. centraliseert te Brussel de opmetingen en de luchtfoto's en exploi teert ze met behulp van modern materieel (een elektrische ordina- tor, een restituteur van eerste orde, een automatische coördinato- graaf e.d.). Uit wat voorafgaat blijkt dat de N.M.K.L. instaat voor al het landmeetkundig werk, met uitzondering van de uitvoering van de lokale driehoeksmeting, dat in een ruilverkavelingsobject moet gebeuren. 4. De stand van zaken per 1 augustus 1964 Ruilverkaveling is uiteraard een werk dat vrij lang duurtdit is des te meer waar in België, waar niet alleen de eigendomspercelen maar ook de bednjispercelen moeten worden hergegroepeeid. De ruilverkaveling wordt er daarenboven ook aangezien als een gelegenheid om ontsluitings- en bodemverbeteringswerken uit te voeren. Nuttige maar langdurige cultuurtechnische werken, die evenwel niet de draagwijdte hebben die men er in Nederland aan toekent, vertragen dan ook de uitvoering. Een ruilverkaveling duurt in België gemiddeld 4 a 5 jaar. In Wallonië ongeveer 3 jaar en in Vlaanderen 7 jaar, daar in het eerste landsgedeelte de woningen geconcentreerd liggen, weinig personen per hectare bij de ruilverkaveling zijn betrokken en de cultuur technische werken over het algemeen geen waterbeheersingswerken omvatten. 3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 33