33 werden in het raam van de in uitvoering zijnde ruilverkavelingen. Financiële middelen alleen volstaan evenwel niet; er moet ook personeel beschikbaar zijn. Men neemt aan, dat men over één technicus moet beschikken om in één jaar 100 ha te kunnen her- verkavelen, voorzover het niet gaat om integrale struktuurver- beteringen. Deze norm hangt natuurlijk af van allerlei plaatselijke omstan digheden, zoals de omvang van de ontworpen ruilverkaveling, het aantal betrokken eigenaren en gebruikers, de wetgeving, enz. Bij koninklijk besluit van 19 maart 1963 werd het kader van het personeel van de Afdeling Ruilverkaveling en Bodemverbetering van de N.M.K.L. uitgebreid tot 692 eenheden. Tot nog toe zijn er slechts 350 personeelsleden in dienst, want grote moeilijkheden worden ontmoet bij de aanwerving. Het probleem is ten andere niet alleen van kwalitatieve maar vooral van kwantitatieve aard. Landbouwkundige ingenieurs worden in België gevormd in drie Landbouwhogescholen nl. te Gent, te Leuven (met een Nederlands talige en een Franstalige afdeling) en te Gembloers. De studies in de richting cultuurtechniek duren 5 jaar; het aantal jaarlijks af gestudeerden is zeer klein. Wat de landmeters betreft, deze behoren in België tot de middelbare technici. Er bestaat voor hen nog geen academische vorming zoals dit in Nederland, Duitsland en Zwit serland het geval is. De vorming geschiedt, voor de kandidaten die volledige humaniorastudies hebben gedaan, gedurende twee jaar in de praktijk en na het afleggen van 2 examens voor een Centrale Examencommissie. Gezien de grote behoeften aan landmeetkundig personeel en de zware eisen die de ruilverkaveling stelt, wordt, mede in het kader van de Euromarkt, gewerkt aan de uitbouw van de studies voor landmeter. Er wordt voorzien dat een niet academisch diploma van het niveau van technisch ingenieur dwz. registeringenieur na 3 a 4 jaren zou worden afgeleverd door de Hogere Technische Scholen x). Een definitieve beslissing dienaangaande werd evenwel door de betrokken Minister nog niet getroffen; zij wordt nochtans meer en meer dringend. Daar de in ruilverkaveling bevoegde specialisten dus schaars "zrjnTën strenge eisen worden gesteld bij de aanwerving, vcilooph de geleidelijke verruiming van de actiemiddelen traag. Ten einde dit enigszins te verhelpen en aan haar personeel een aanvullende vorming inzake algemene landbouw, bodemkunde, topografie en fotogrammetrie te verstrekken organiseert de N.M.K.L. sedert enkele tijd cursussen. 5. Besluiten De organisatie van de ruilverkavelingsverrichtingen en de taak- i) Cf.A. de Leeuw, The Profession of the Land Surveyor in Western Europe; ,,The Chartered Surveyor", 1964, nr. 1, 65.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 35