34 verdeling van de betrokken diensten in België kan als volgt worden geschetst Het Ruilverkavelingscomité, dat rechtspersoonlijkheid heeft, is het orgaan dat officieel belast is met de uitvoering van de ruil verkaveling. De Dienst „Ruilverkaveling" van het Ministerie van Landbouw voert de hoge controle uit en is verantwoordelijk voor de budgettaire voorzieningen. De landbouwkundige ingenieurs van deze Dienst zitten de algemene vergaderingen voor en zijn voorzitter van de Ruilverkavelingscomités en van de Commissies van Advies. De Afdeling Ruilverkaveling en Bodemverbetering van de N.M.K.L. verzorgt de eigenlijke uitvoering en neemt het secreta riaat waar van alle Comités. Voormelde organen hebben het werk evenwel niet alleen in han den. Andere openbare besturen zoals het Bestuur van het Kadaster, van de Registratie en van Bruggen en Wegen, het Aankoopcomité, het Centrum voor Bodemkartering, de provincie(s) en de gemeen- te(n) enz. komen ook tussen. Verder is er nog de privé-sector, dwz. de privé-ontwerpers (ingenieurs- en landmetersbureaus) die de ontwerpen en de bestekken van de cultuurtechnische werken opstellen volgens de richtlijnen die hen door het Ruilverkavelings comité worden verstrekt, en de aannemers die de werken uitvoeren op basis van een openbare aanbesteding, uitgeschreven en georga niseerd volgens het koninklijk besluit van 5 oktober 1955 waarbij de overeenkomsten betreffende de aannemingen van werken, leveringen en transporten voor rekening van de Staat worden geregeld 1). De coördinatie van de talrijke bij de totstandkoming van een ruilverkaveling betrokken administraties en organismen is dan ook één van de hoofdbekommernissen van het ruilverkavelingsbeleid in België. Zij moet er toe bijdragen de produktiviteit in de ruilver kavelingssector te verhogen. Gezien de schaarste van de middelen is het vraagstuk van de prioriteiten ook actueel geworden. Op verzoek van de Minister van Landbouw werd een studiegroep belast met het opmaken van een inventaris en de lokalisatie der behoeften aan ruilverkaveling; dit werk is in volle uitvoering. De resultaten ervan moet de Minister in staat stellen een urgentieplan voor ruilverkaveling op te stellen. Ruilverkaveling betekent in België geen volledige reorganisatie van het betrokken gebied, want er is nog geen sprake van bedrijfs- vergroting, plattelandsinrichting, boerderij verplaatsing, streek- ontwikkeling e.d. Het valt evenwel te verwachten dat zich een evolutie zal voltrekken, zij het wellicht niet zo grondig, in de zin als dit in Nederland is gebeurd. Vast staat dat de eerste resultaten bemoedigend zijn, vooral wanneer men bedenkt dat de ruilverkavelingsidee in België nog B.S., 12 oktober 1955.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 36