43 wikkeling op het gebied van plaatsbepaling. De tot nu toe het meest voortgeschreden techniek van moderne plaatsbepaling is de elek tronische, die gebruikt maakt van cirkelvormige of hyperbolische uitgestraalde patronen. De geofysische en inertie-plaatsbepalings- systemen bevinden zich nog in de kinderschoenenhet gebruik van satellieten voor nauwkeurige positiebepaling bevindt zich eveneens nog in een ontwikkelingsstadium. De techniek is ten aanzien van de vervaardiging van radio-apparatuur voor het bepalen van de plaats op zee of in de lucht zover voortgeschreden, dat de prijs van de benodigde ontvangtoestellen voor geen enkele scheep- of lucht vaartmaatschappij meer een bezwaar behoeft te betekenen. Zo kon het dus gebeuren, dat enkele jaren na het beëindigen van de tweede wereldoorlog de zeeman de beschikking ging krijgen over plaatsbepalingssystemen die hem in staat stelden zijn plaats met aanzienlijk grotere nauwkeurigheid dan vroeger te bepalen, boven dien onafhankelijk van het wolkendek en tevens vele honderden mijlen buiten zicht van land. Dit had onmiddellijk repercussies voor de hydrografische op nemingen, aangezien de zeeman plotseling aanmerkelijk hogere eisen ging stellen aan de zeekaarten waarop hij navigeerde met behulp van deze plaatsbepalingssystemen. De grote reikwijdte van deze systemen introduceerde bovendien een ander probleem, namelijk de geodetische samenhang van grotere gebieden die ver buiten optisch zicht van elkaar waren gelegen. De zeeman werd plotseling in staat gesteld zijn plaats op de Nederlandse kust te bepalen met behulp van een drie- of viertal radiozenders die in Engeland waren opgesteld en daar vastgemeten aan de nationale triangulatie. Bovendien was deze zeeman vaak in staat zijn zo verkregen positie te verifiëren met behulp van visuele peilingen of hoekmetingen op punten van het Nederlandse driehoeksnet. Dit probleem heeft de hydrografische dienst van Nederland in de jaren 1946 tot 1952 ernstig bezig gehouden. Behalve dat aanzienlijk hogere eisen werden gesteld aan de nauwkeurigheid van hydro grafische opnemingen ver buiten zicht van land, moest tevens een eerste oplossing worden gevonden voor het probleem van de onder linge discrepanties tussen verschillende nationale triangulaties, ook voor gebieden die optisch niet met elkaar konden worden verbonden^ U zult zich daarom kunnen voorstellen dat het bekend worden van de uitkomsten van de eerste Europese vereffening door de hydrografische dienst met vreugde werd begroet en dat het met name deze dienst is geweest, die zich van het begin af aan heeft verzet tegen het waas van geheimzinnigheid waarmede die ver effeningsuitkomsten van bepaalde militaire zijde werden omgeven. Tegen opheffing van die geheimhouding bestond ook niet het minste bezwaar, aangezien de Amerikanen direct na het bekend worden van de vereffeningsresultaten begonnen met het uitgeven van zeekaarten van Europese landen, waarop de kenbare punten in het Europese stelsel werden gegeven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 45