44 Vooral bij de kaartering van de zeegebieden van onze buurlanden België en Duitsland was het bekend zijn van de uitkomsten van de Europese vereffening een groot voordeel, evenals bij het berekenen maar vooral het kaarteren van de hyperbolennetten op de zee kaarten ten behoeve van de elektronische navigatiemiddelen. Met de mogelijkheid van nauwkeurige plaatsbepaling tot op honderden kilometers buiten zicht van land begon ook de mogelijk heid van nauwkeurig oceanografisch onderzoek. Zoals reeds eerder gesteld, begon na 1945 een aanzienlijk grotere belangstelling voor de oceanen baan te breken en dit heeft geresulteerd in een zeer sterk geïntensifeerd oceanografisch onderzoek op alle deelgebieden. Ten einde de opgelopen achterstand in het oceanografisch onderzoek zo snel mogelijk in te lopen, bestaat er thans een streven om de hydrografische en de oceanografische capaciteit van Nederland te combineren, een verschijnsel dat in alle maritieme staten kan worden waargenomen. Een dergelijke combinatie kan slechts met vrucht worden gebruikt wanneer er een nauwe samenwerking bestaat tussen de hydrografische dienst en de wetenschappelijke instellingen en instituten die zich met de verschillende deelgebieden van het oceanografische onderzoek bezighouden. Deze samen werking kan in eerste instantie worden geëffectueerd door het ter beschikking stellen van de schepen van de hydrografische diensten als plat-form voor het verrichten van oceanografische waarnemin gen, daarbij de hydrografische eisen volledig in acht nemende. In dit stadium bevinden wij ons op dit moment in Nederland. In Engeland en Amerika is men reeds verder voortgeschreden. Mag ik u thans ter afronding van het eerste gedeelte van mijn betoog nog iets vertellen over de typische problemen van de hydrografische opneming. Uit het voorgaande is u wel duidelijk geworden dat het bepalen van de X- en Y-coördinaten op zee, zij het dan op een voor u iets ongebruikelijke wijze, zeer wel moge lijk is. Het telkenmale vinden van de Z-coördinaat die bij een bepaalde combinatie van X en Y behoort is een geheel andere zaak. Het tot de bodem afvieren van een verdeelde lijn met aan het uiteinde een stuk lood is een eeuwenoude en beproefde methode tot het vinden van de waterdiepte. Wanneer de evangelist Lucas in de Handelingen der Apostelen mededeelt dat Paulus bij het naderen van Malta het lood liet zakken en de diepte twintig vadem en iets verder vijftien vadem bleek te zijn, dan zult u beamen dat deze methode inderdaad zeer oud is. Misschien zal het u verbazen te horen dat deze zelfde methode, nog volkomen onveranderd, tot het jaar 1938 heeft gediend voor het maken van zeekaarten. Vlak voor de tweede wereldoorlog schakelden alle hydrografische diensten over op de eerste betrouwbare echoloden. De oude loodlijn had namelijk twee grote nadelen. Ten eerste kon, bij varende loding sloep, de loder het lood slechts eens in de ongeveer 30 seconden werpen, afhankelijk van de waterdiepte, zodat de onderlinge tussenruimte tussen de dieptebepalingen vaak meer dan 100 meter

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 46