47 om zekerheid te verkrijgen. Maar deze laatste methode is uitermate tijdrovend. Het zal u misschien interesseren te vernemen dat er op het Nederlandse gedeelte van de Noordzeekust een 1600-tal wrakken bekend zijn, waarvan er op dit moment een 700 zijn gekaarteerd. De resterende 900 zijn thans onder het zand bedolven, doch blijven een potentieel gevaar vormen en moeten dus voortdurend op herverschijnen boven de zeebodem worden gecontroleerd. Zo heeft Engeland op zijn gedeelte van de Noordzeekust 2100 wrakken gekaarteerd. Maar Engeland en Nederland zijn dan ook gedurende de gehele 17e en 18e eeuw naarstig bezig geweest eikaars schepen naar de kelder te sturen. Behalve de handelsscheepvaart kennen wij in Nederland nog andere groepen gespecialiseerde gebruikers van zeekaarten. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de visserij. De zeevisserij stelt bijzondere eisen aan de zeekaart, vooral op het gebied van grondsoorten en wrakken en andere obstakels op de zeebodem. In internationaal verband wordt, onder auspiciën van de reeds genoemde North Sea Hydrographic Commission, een visserijkaart uitgegeven, die het gehele Noordzeegbied van 50 tot 61 graden Noord omvat. Deze kaart bestaat uit totaal 42 bladen op een schaal van 1 300000. Een andere belangrijke en zeer talrijke groep van gebruikers van zeekaarten is de watersport. Ook voor deze navigators, vaak ama teurs, is een speciale serie kaarten uitgegeven, aangepast aan de bij die sport bestaande wensen en eisen. Thans echter wil ik voorlopig mijn betoog onderbreken om de heer Verstelle de gelegenheid te geven iets meer te zeggen over een deelgebied van de hydrografische opneming dat u in het bijzonder zal interesseren, namelijk de elektronische plaatsbepaling. J. Th. VERSTELLE, Elektronische plaatsbepaling ten behoeve van hydrografische kaartering, oceanografie, water- staatswcrkcn en navigatie i. Inleiding In zijn voordracht heeft Ir. Langeraar er op gewezen, dat: a) Het arbeidsterrein van de internationale hydrografie ongeveer 70% van het aardoppervlak beslaat. b) De meetkundige grondslag van een groot aantal zeekaarten nl. die van gebieden buiten zicht van land destijds bepaald is moeten worden m.b.v. in hoofdzaak astronomische plaats bepaling en daardoor van slechts beperkte nauwkeurigheid is. Afdeling Hydrografie van het Ministerie van Defensie (Marine), 's-Graven- hage: Voordracht, gehouden op 15 januari 1965 ter gelegenheid van de Hogeschool dag te Delft.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 49