48 c) De heden ten dage ter beschikking van de zeeman staande en in ontwikkeling of beproeving zijnde elektronische systemen van plaatsbepaling het noodzakelijk maken om de meetkundige grondslag van alle zeekaarten te verbeteren. Het doel van mijn voordracht is het geven van een beschouwing over de mogelijkheden en toepassingen van elektronische precisie- systemen voor plaatsbepaling, waaronder de noodzakelijk geworden bepaling van een meetkundige grondslag voor nautische kaartering die aan de verhoogde eisen van de kaartgebruikers voldoet. Aangezien een globale beschrijving van de meeste precisie- systemen door mij reeds gegeven is in het Lustrumboek 1955-60 van het Gezelschap Snellius, heb ik gemeend de thans beschikbare tijd te moeten besteden aan de achtergronden die van overheersende invloed waren bij de ontwikkeling van elektronische plaatsbepalings systemen ten dienste van kaartering, aan de algemene beperkingen welke voor al die systemen gelden en aan enkele concrete toepas singen. 2. De betekenis van navigatiesystemen Alvorens over te gaan tot de precisie-systemen, lijkt het mij noodzakelijk eerst iets te vermelden over de belangrijke rol die navigatie-systemen spelen bij de scheepvaart en in nog sterkere mate bij de luchtvaart. Het aantal gebruikers en daardoor afnemers in deze beide categorieën is zó groot en belangrijk, dat hun eisen en wensen de wezenlijke stimulans vormen voor verdere ontwikkelingen van alle vormen van elektronische plaatsbepaling. Een intensief en snel wegverkeer is slechts mogelijk als alle deelnemers zowel de wegafbakening als elkaar op redelijke afstand kunnen zien. Zeewegen kunnen echter maar in zeer beperkte mate op verge lijkbare wijze worden afgebakend en luchtwegen in het geheel niet. De tweede parallel met het wegverkeer is voor beide categorieën de onderlinge zichtbaarheid. Voor schepen biedt dit geen principiële moeilijkheden; bij helder zicht kunnen zij de bebakening en elkaar tijdig zien om aanvaring te kunnen vermijden en bij mist is tijdige waarneming mogelijk m.b.v. radar. De hoge snelheden en kleine afmetingen van vliegtuigen maken tijdige onderlinge waarneming zowel visueel als m.b.v. radar - onmogelijk of ten minste onvoldoende betrouwbaar; dit bezwaar geldt vanzelfsprekend onafhankelijk van de lengte van het af te leggen traject. Voor zover eigen plaatsbepaling mogelijk is, zouden botsingen alleen kunnen worden vermeden op grond van onderlinge uitwisseling van posities d.m.v. radiocommunicatie. Op enigszins druk bevlogen routes stuitte deze methode tot voor kort af op onoverkomelijke technische en praktische bezwaren. Dit soort moeilijkheden in het luchtverkeer wordt nog vergroot, omdat de onderlinge separaties snel veranderen als gevolg van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 50