49 sterk uiteenlopende snelheden van verschillende vliegtuigen. De bij de luchtvaart aanwezige mogelijkheid van separatie in hoogte kan slechts ten dele en in snel toenemend onvoldoende mate aan deze moeilijkheden tegemoet komen. Bovendien zijn grote gebieden om militaire redenen geheel of op bepaalde vlieghoogten voor de civiele luchtvaart gesloten; op één van de opgehangen kaarten zijn die gebieden in rood aangegeven. Om bovengenoemde redenen wordt het luchtverkeer geregeld in de op luchtvaartkaarten aangegeven luchtwegen. Gezien de in de luchtvaart zelden aanwezige mogelijkheid tot visuele oriëntering t.o.v. die gekaarteerde luchtwegen, is een inten sief en veilig luchtverkeer dan ook uitsluitend mogelijk op basis van radioplaatsbepaling. De kaarten tonen aan dat in belangrijke gebieden geen ruimte meer is voor verdere uitbreiding van de luchtwegen en het snel toenemende verkeer kan dan ook alleen afgewikkeld worden als de capaciteit van de bestaande routes verhoogd wordt door ver kleining van de separaties. Dit is in eerste aanleg een probleem van zowel verbetering van de radioplaatsbepaling als van het op enkele centrale punten van luchtverkeersregeling beschikbaar zijn van de posities van alle aan het verkeer in een ruim gebied deelnemende vliegtuigen, terwijl ook radioverbinding tussen de verkeerscentra en de vliegtuigen gewaarborgd moet zijn. Radiosystemen die dit alles mogelijk maken zijn thans in een vergevorderd stadium van ontwikkeling en beproeving. Zij zullen er toe leiden dat dc plaatsbepaling en navigatie van vliegtuigen geheel geautomatiseerd zullen worden en de taak zullen uitmaken van de op vliegvelden gestationeerde verkeersleiders. Zonder op details in te gaan, zal het wel duidelijk zijn dat voor de scheepvaart aanzienlijk minder stringente eisen gesteld worden. Het bovenstaande is een zeer onvolledige samenvatting van de problemen, eisen en wensen, doch is wellicht voldoende om aan te tonen dat de industrie zich in de eerste plaats concentreert op elektronische systemen ten dienste van de luchtvaart; deze over wegingen gelden zowel voor de civiele als de militaire luchtvaart. Wel wordt voor zover mogelijk getracht de systemen zodanig - te onl wei pen dat zij tevens voor scheepvaartgebruik geschikt zijn. De categorie van gebruikers ten behoeve van kaartering is naar verhouding zó klein, dat het over het algemeen commercieel slechts attractief is dit soort systemen te vervaardigen als precisie-uit- voeringen van navigatie-systemen. De productie en mogelijkheden van precisie-systemen moeten dan ook bezien worden tegen de achtergrond van wat op het gebied van de navigatie bestaat en ontwikkeld wordt. 3. Fysische mogelijkheden en beperkingen van het gebruik van radiogolven voor plaatsbepaling Radioplaatsbepaling vereist kennis van de tussen de zender(s)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 51