54 zenders hyperbolische patronen van radio positielijnen (Line Of Position LOP). Van een aantal precisie-systemen is of kan één zender aan boord van een schip of vliegtuig geplaatst worden. Het worden daardoor ,,single-user"-systemen, die cirkelvormige LOPs produceren. Eén van de nadelen is dat elke volgende gebruiker een compleet stel nieuwe zenders en ontvangers moet aanschaffen en dat deze op andere golflengten moeten werken. Enkele getallen mogen een globale indruk geven van de benodigde bandbreedten en de gebruikte vermogens: Ongemoduleerd Bandbreedte 5 tot 100 c/s. (alleen Decca groep) Vermogen 10 tot 1200 Watt. Gemoduleerd Bandbreedte 100 tot 1500 c/s. Vermogen 10 tot 2000 Watt. Impuls Bandbreedte 20000 tot 50000 c/s. Vermogen tot 3^ Megawatt. Hoewel de hier gegeven informatie totaal onvoldoende is om de versch'llende systemen op grond daarvan onderling te kunnen waarderen, zal het desniettemin duidelijk zijn dat het eenvoudigste systeem d.w.z. het gebruik van owgemoduleerde golven meerdere grote voordelen biedt. In gebieden met intensief radioverkeer zijn het dikwijls de enige waarvoor een zendvergunning kan worden verleend. Het is meer malen voorgekomen dat een voor een gemoduleerd systeem reeds verleende zendvergunning moest worden ingetrokken omdat de te brede zendband aanleiding bleek te geven tot ontoelaatbare storingen op andere radiostations. Ook is het voorgekomen dat van een gemoduleerd systeem het zendvermogen zoveel moest worden gereduceerd dat de noodzakelijke verhouding gewenst/ongewenst signaal op de maximaal gewenste afstand niet meer kon worden bereikt. 5. Meetkundige en geodetische problemen Om meetkundige redenen dienen de zenders op zodanige punten opgesteld te worden dat de LOPs elkaar in het werkgebied onder een voldoend grote hoek snijden. Voor zover het hyperbolische systemen betreft, dient bovendien de spreidingsfactor ervan zo klein mogelijk te zijn, wat meetkundig betekent: zo lang mogelijke basislijnen tussen de zenders. Door de ontvanger worden in de uitgestraalde LOP patronen, in wezen hyperbolische dan wel poolcoördinaten gemetende gebruiker wenst echter geografische en/of rechthoekige coördinaten, zodat er een coördinatentransformatie moet plaats hebben. Deze is vooral op enigszins grote afstanden tot de zenders wiskundig zodanig ingewikkeld en tijdrovend, dat zij niet door de gebruiker kan worden uitgevoerd. De gebruikelijke methode is dan ook om de LOP-patronen op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 56