57 Star-trackers vinden momenteel alleen nog maar toepassing in enkele militaire vliegtuigen, doch zullen mogelijk gebruikt worden in de supersonische verkeersvliegtuigen welke reeds over enkele jaren zullen moeten proefvliegen. Voor de prijs van een complete Star-tracker vond ik in een tijdschrift het schrikbarende bedrag van US I ioo ooo.vermeld. Tenslotte wordt de radio-sextant genoemd. Zij bestaat uit een parabolische reflector, geschikt voor bundeling van de straling van zon of maan op ongeveer 2 cm golflengte, welke is opgesteld op een door een gyroscoop gestabiliseerd platform. Door de reflector zo te richten dat de straling maximaal wordt, kan uit de aldus gevonden hoogte en azimut de standplaats berekend worden; de meetnauwkeurigheid wordt gezegd van de orde van i sexagesimale boogminuut te zijn. Het gebruik van de radio-sextant is niet afhankelijk van bewol king. Periodieke controle op de horizontale stand van het platform is nodig en beperkt de praktische mogelijkheden. 7. Aardse satellieten In tegenstelling tot de in de vorige paragraaf genoemde systemen, zijn aardse satellieten niet ontwikkeld voor specifiek nautisch of aeronautisch gebruik. Wel zijn zij hiervoor en ook voor geodetische doeleinden zeer bruikbaar, wat in de praktijk bewezen is. Speciaal ten dienste van navigatie zijn thans drie transit- satellieten beschikbaar en in beproeving. De waarnemer meet de verandering in dopplerverschuiving van een door de satelliet in de meterband continu uitgestraalde golf over een kort tijdsverloop A t. Dit levert een hyperboloïde als meetkundige plaats, en de doorsnijding daarvan met het aardoppervlak levert een sferoïdische hyperbool als LOP. Metingen over opeenvolgende tijdsverlopen A t leveren elkaar snijdende LOPs. De berekening van de standplaats is dusdanig ingewikkeld, dat zij met een computer dient te geschie den In het tijdschrift De Zee gaf ik een vrij volledige beschrijving van het TRANSiT-systeem. Een vierde transit zal waarschijnlijk boven dien met secor (vergelijkbaar met een tellurometer) worden uitgerust t.b.v. directe afstandmeting door de waarnemer. Een geodetische -secor satelliet is in 1964 in een baan gebracht ten dienste van triangulatie. 8. Precisie-systenien De onderstaande tabellen geven een overzicht van de belang rijkste systemen in deze groep. Voor een verklaring van de afkortingen wordt verwezen naar de vorige tabel; in kolom 10 is het land van fabricage vermeld. De beschikbare tijd dwingt mij om voor een korte beschrijving van deze systemen te verwijzen naar de artikelen van Ir. De Munck over elektronische afstandmeting en van mijzelf over radio-plaatsbepaling in het Lustrumboek 1955-1960 van het Ge zelschap Snellius.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 59