VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Prof. ir. G. F. WITT, Automatisering bij de verwerking van waarne mingen, verkregen met optische afstandmeters Keuze van meetmethode De landmeetkundige werkzaamheden kunnen in drie hoofdgroe pen worden ingedeeld a. de voorbereiding (verkenning en verzekering van het puntennet) b. het uitvoeren van de meting; c. de verwerking van de meetgegevens, nl. berekening van coör dinaten en/of kaartering. Vooral de werkzaamheden, behorende tot de groepen b en c tracht men thans te automatiseren. Hierbij streeft men er naar de gere gistreerde waarnemingen meteen pasklaar te maken voor de ver werking, waarbij het van groot belang is dat de registratie van de waarneming foutloos is of in ieder geval de fout zonder een herhaalde meting kan worden opgespoord. Aldus komt men bijv. tot een fotografische registratie. Voor deze ontwikkeling zij hier verwezen naar de publikatie van Dr. E. Lang 2). Vereist wordt in dit geval een vrij kostbaar instrument, „Code-Theodolit", dat alleen rendabel kan worden gemaakt door het zeer intensief te gebruiken. Dit kan in Hessen, waar alle metingen ook de detailmeting m.b.v. de voorstmnlmptlmdp 'vnrrlpn nitgevnerd De fotogramme trie wordt daar, m.i. ten onrechte, bij de ruilverkaveling niet toegepast. In Nederland daarentegen wordt de fotogrammetrie voor de opneming van grote objecten in ruime mate toegepast. Ten behoeve van de paspuntsbepaling en voor aanvullende metingen zullen hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft: Bewerking van een voordracht, gehouden te Amsterdam op de oriënterings dag „Computers in de Landmeetkunde" van 25 februari 1964, georganiseerd door de Internationale Bedrijfsmachine Maatschappij N.V. Bij de keuze van het woord „automatisering" i.p.v. mechanisering heb ik mij laten leiden door de definitie, die Prof. dr. ir. C. J. D. M. Verhagen geeft van automatiserenAutomatiseren is het systematisch invoeren van zelfwerkende systemen, die gedurende zekere tijd zonder menselijke tussen komst kunnen functioneren. 2) Dr. E. Lang: Die Automatisierung der technischen Arbeiten der Flurbereinigung in Hessen unter besonderer Berücksichtigung des selbst- registrierenden Code-Theodoliten. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde, 79e jaargang (1963), nr. 3, blz. 190.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 5