en dat de gestelde eisen in wezen slechts betrekking hebben op hoge „repeatability" van de plaatsbepaling. Het is duidelijk dat in dergelijke gevallen systematische fouten, vooropgesteld dat zij niet noemenswaardig met de tijd veranderen, een veel minder belangrijke rol spelen. Van alle precisie-systemen kan wel gezegd worden dat de nauwkeurigheid van de repeatability onder voldoend gunstige omstandigheden van ongeveer dezelfde orde is als die welke op grond van instrumentele fouten bereikbaar is. Met betrekking tot de uiteindelijke nauwkeurigheid is nog een belangrijk punt, dat de fouten in iedere afzonderlijke radio-plaats bepaling in belangrijke mate onafhankelijk zijn van die in vorige en volgende. De ioutenvoortplanting heeft hier dan ook een veel geringere invloed dan in de geodesie en dit maakt dat voor bijna alle toepassingen grotere fouten toelaatbaar zijn dan op grond van normale geodetische overwegingen acceptabel zouden zijn. De bovenstaande gegevens over bereikbare nauwkeurigheden zullen in geodetische en kadastrale oren nog al onrustbarend klinken en het is inderdaad zó, dat radio-^aafcbepalingssystemen voor de voor een dergelijk doel te stellen eisen geen mogelijkheden bieden. Voor zeer vele soorten van kaarteringswerk kunnen echter mede in verband met de kaartschaal aanzienlijk lagere eisen gesteld worden en bieden deze systemen zeer grote en welkome mogelijkheden. Zoals reeds enige malen is opgemerkt, kan een goed inzicht in de materie en vooral in de fysische beperkingen de totale fouten binnen de voor het gestelde doel te stellen grenzen houden. io. Hydrografische toepassingen De meeste van de in de tabellen genoemde systemen voor plaats bepaling leveren zo grote mogelijkheden, dat zij in vele landen uitgebreide toepassing vinden voor hydrografische kaartering, welke daardoor met sommige van die systemen mogelijk wordt tot op meerdere honderden kilometers zeewaarts. Voor nog grotere afstanden dient men zich voorlopig te behelpen met navigatie systemen en astronomische plaatsbepaling. In een geleidelijk afnemend aantal-gevallen sdhijnt dc keuze van heb systeem nog in belangrijke mate bepaald te worden door voor keur voor eigen nationaal fabrikaat. Persoonlijk heb ik de meest uitgebreide ervaring met de ver schillende systemen in de Deccagroep, doch van de meeste andere heb ik mij een gefundeerd oordeel kunnen vormen op grond van bijgewoonde proeven en demonstraties. Het aantal toepassingen is zó groot, dat ik mij in deze voordracht zal beperken tot de voornaamste waarbij ik rechtstreeks of zijdelings bij de uitvoering of voorbereiding betrokken ben geweest: 1946 Noordzee; Decca Navigator; uitgebreide proeven; kaartering op kleine schaal. 6i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 63