63 12. Waterstaatkundige toepassingen Dit soort toepassingen heeft nagenoeg steeds betrekking op tamelijk kleine gebieden dicht bij de kust, waarbij het steeds gaat om kaartering op grote schaal. Zowel aan de absolute nauwkeurigheid als aan de repeatability worden aanzienlijk hogere eisen gesteld dan voor hydrografisch werk. Afhankelijk van de aard en ligging van het project dient beslist te worden welk systeem het beste aan de gestelde eisen zal voldoen. Vanwege de grote voordelen en het best bereikbare compromis tussen tegenstrijdige eisen wordt Hi-fix thans voor een 50-tal, over de gehele wereld verspreide, dergelijke projecten gebruikt; het feit dat voor de drie zenders slechts één golflengte nodig is en dat het systeem zeer nauwbandig is, speelt daarbij een belangrijke rol. Ik zal mij hier beperken tot het gebruik van Hi-fix t.b.v. de bouw van de nieuwe buitenpieren te IJmuiden. De huidige opstelling van de zenders en een schets van de hyperbolische patronen is aangegeven op de opgehangen kaarten. Bij de toepassing te IJmuiden zijn de zenders onbemand; een gespecialiseerde radiotechnicus zorgt voor hun onderhoud en van dat van de 14 ontvangers, die gebruikt worden door stortbakken, baggermolens en peilvaartuigen. De meeteenheid is 0,01 lane, wat op de basislijnen bij de hier gebruikte golflengte overeenkomt met 0,58 meter en in het belang rijkste werkgebied kan oplopen tot iets minder dan 1 meter. De repeatability (68%) is van de orde van 0,008 lane. Posities en afgelegde weg kunnen automatisch en continu gere gistreerd worden m.b.v. een zgn. Track-plotter. Het probleem is hier dat de pieren tot op diepten van 15 meter door het storten van ladingen stenen geleidelijk moeten worden opgebouwd tot ongeveer 2 kilometer buiten de kust en 2 meter onder de waterspiegel; de top wordt daar boven op gebouwd m.b.v. door kraaneilanden aan te brengen materialen. Aangezien alle stortingen onder water liggen en dus niet zichtbaar zijn, is een nauwkeurige plaatsbepaling nodig om hiaten en over lappingen te kunnen vermijden en tevens om economisch te kunnen werken, akmpip irnnr Hp ppilv.mrhiiyHii, iljp ligging pn yr>rm van het onderwaterprofiel regelmatig controleren. De vraag is dikwijls gesteld of dit op zo korte afstand van de wal niet mogelijk is m.b.v. de één of andere vorm van terrestrische plaatsbepaling. De kern van het antwoord is dat dit geen oplossing biedt, omdat de stortbakken naar de hun aangewezen plaats moeten manoeuvreren in een gebied met sterke en variabele zeestromingen en daardoor weer te veel van plaats veranderd zijn op het moment dat het resultaat van de plaatsbepaling bekend is. Radio-plaats- bepaling is voor dit doel de enig mogelijke oplossing, omdat alleen daarmede de plaats continu en zonder enig tijdverlies beschikbaar is. Door mij werd oorspronkelijk een absolute nauwkeurigheid

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 65