64 verwacht van de orde van i meter. In de praktijk is echter gebleken dat systematische en van plaats tot plaats veranderende verschillen tussen uitgestraalde patronen (t.o. waarvan de ontvangers meten) en kaartpatronen optreden tot 3 meter en in enkele beperkte sectoren nog groter. Zij vinden hun oorzaak in de hier bijzonder ongunstige opstellingsmogelijkheden van de zenders, waardoor propagatiewegen over ongunstig geleidend land met bovendien veel, mogelijk storende, objecten niet vermeden konden worden. Toege geven moet worden dat het effect door mij onderschat werd en binnenkort zal dan ook een gunstiger lijkende opstelling worden beproefd. Systematische fouten in de orde van 3 meter voor werkzaamheden op schalen tussen 1 500 en 1 5000 lijken op het eerste gezicht onaanvaardbaar groot. In de praktijk is echter gebleken dat het om redenen van manoeuvreer-mogelijkheden van een boot in een gebied met sterke en variabele stromingen niet mogelijk is om een vaartuig nauwkeuriger op een mathematische lijn te houden dan ongeveer 3 meter. De praktische betekenis hiervan is, dat voor werk onder dergelijke omstandigheden nauwelijks voordeel getrokken zou kunnen worden van een plaatsbepaling beter dan 3 meter. Grotere fouten kunnen voorlopig worden opgevangen door het toepassen van lokale correcties, die bepaald zijn door de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat en waarvan gehoopt wordt dat zij zullen verdwijnen in de reeds genoemde nieuwe opstelling. Alles bijeengenomen, kan gezegd worden dat de Hi-Fix-chain te IJmuiden voldoet aan alle voor praktisch gebruik te stellen nauw- keurigheidseisen Hoewel een uitspraak hierover meer op het terrein ügt van de plaatselijke hoofdingenieur van de Waterstaat, meen ik hieraan nog wel te mogen toevoegen dat de thans voor dit miljoenenproject bereikte continuïteit en economie m.b.v. geen enkele terrestrische methode zelfs maar bij benadering verwezenlijkt had kunnen worden. Voor zover Nederland betreft, wordt in 1965 een tweede Hi-fix- chain opgesteld t.b.v. de bouw van de veel langere Europoort- pieren, terwijl één of meer chains zullen volgen voor de Waterstaat kundige kaartering van de Waddenzee. Tenslotte is Hi-fix in overweging voor meerdere soortgelijke projecten in Nederland en is een chain besteld voor een uitgebreid waterstaatkundig project in Suriname. Twee van de spectaculaire toepassingen van Hi-fix zijn het gebruik t.b.v. een gedetailleerd bodemonderzoek van het tracé voor de tunnel onder het Engels Kanaal en t.b.v. een vooronderzoek i.v.m. plannen voor een buiten Hamburg in zee uit te bouwen haven van de soort van Europoort. Andere precisie-systemen worden voor dit doel voor zover bekend slechts op beperkte schaal gebruikt en over de resultaten bestaan geen mij bekende publikaties.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 66