65 13- Slotbeschouwing Het thema van deze dag brengt mede, dat ik mij in deze slot beschouwing zal beperken tot de systemen die directe plaats bepaling ten dienste van kaartering mogelijk maken, zodat de grote mogelijkheden van de geodimeter, tellurometer e.d. buiten beschouwing blijven. In de internationale praktijk is zeer duidelijk gebleken dat de eenvoud van het gebruik van de ontvangers geleid heeft en nog steeds leidt tot overschatting van de mogelijkheden en nauwkeurig heid van elektronische plaatsbepaling, terwijl de fysische beper kingen onderschat of niet gezien worden. Deze situatie heeft mij er toe geleid om in deze voordracht te trachten een samenvatting te geven van de voornaamste aspecten en achtergronden van de met het gebruik van dit soort moderne hulpmiddelen samenhangende veelomvattende problemen. De beschikbare tijd en de omvangrijkheid van het onderwerp hebben mij gedwongen tot zeer sterke beperking m.b.t. de details en tot formuleringen, waarvan erkend moet worden dat zij op vele punten aanvechtbaar zijn. De tekortkomingen in dit opzicht kunnen wel licht ten dele te niet gedaan worden door beantwoording van na de lunchpauze te stellen vragen. Desondanks wordt gehoopt dat een redelijk inzicht gegeven is in de relatieve betekenis van de vele factoren die de mogelijkheden en nauwkeurigheid van elektronische plaatsbepaling beïnvloeden. De vorige paragrafen samenvattende, moge gebleken zijn dat de belangrijkste mogelijkheden en geringste beperkingen liggen bij alle soorten van kaartering buiten zicht van land, d.w.z. daar, waar terrestrische methoden verstek laten gaan. De belangrijkste moge lijkheden liggen dus op het terrein van hydrografische en oceano- grafische kaartering, waterstaatswerken en olie-exploratie op de continentale plateaus. Voor landkaartering liggen beslist geen mogelijkheden als men denkt in termen van geodetische of kadastrale nauwkeurigheid. Desondanks zijn ook voor landkaartering belangrijke mogelijk heden, vooropgesteld dat al te ongunstige propagatie-omstandig- heden vermeden kunnen worden. Ik moge in dit verband wijzen op do door professor ScHERMkKHüKN bij vele gelegenheden met nadruk gedane uitspraak dat voor de ontwikkeling van een nog steeds zeer groot gedeelte van het oppervlak van onze planeet in eerste aanleg een dringende behoefte bestaat aan kaarten van praktisch bruikbare nauwkeurigheid. In een zeker niet verwaarloosbaar aantal gevallen openen elektronische plaatsbepalings-systemen een snellere, meer praktische en meer economische mogelijkheid om tegelijkertijd de meetkundige grondslag te bepalen en de detail meting uit te voeren, dan de conventionele terrestrische methoden. Ik denk hierbij onder meer doch niet uitsluitend aan prak tisch ontoegankelijke moerasgebieden, die desniettemin van groot economisch belang kunnen zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 67