66 In het onderlinge verband van een luchtkaartering van dergelijke gebieden kan tegenwoordig zodanige nauwkeurigheid bereikt worden, dat de grootste mogelijkheden van de elektronische plaatsbepaling daar liggen op het terrein van een nauwkeurige fotonavigatie. Economisch en ook technisch kan dit zeer belangrijk zijn, doch de praktische toepassing wordt, vanwege de hoge kosten, veelal beperkt tot die gevallen waarin dergelijke systemen reeds aanwezig zijn t.b.v. navigatie van schepen en vliegtuigen. Het zal wel duidelijk geworden zijn dat de in de praktijk uitein delijk bereikbare nauwkeurigheid in zeer belangrijke mate bepaald wordt door de fysische factoren die de propagatie beheersen en dat het effect van deze laatste hoofdzakelijk afhankelijk is van de golflengte en van het elektrisch geleidingsvermogen van het terrein. Het met de grondgolf overbruggen van zeer lange afstanden is alleen maar mogelijk met kilometergolven en de verdere propagatie- eigenschappen daarvan moeten geaccepteerd worden. Naarmate de te overbruggen afstanden korter worden, kunnen ook kortere golven worden gebruikt, doch in de praktijk van radioplaatsbepa ling worden golven korter dan circa 100 meter minder geschikt, vanwege de dan toenemende kans op reflecties door aardse objecten. In alle gevallen van toepassing in landen met intensief radio verkeer is een smalle zend- en ontvangstband een welhaast alles overheersende factor bij het verlenen van een zendvergunning. Alle overwegingen bijeen genomen blijkt er dan ook maar een zeer beperkt aantal radiotechnische mogelijkheden te zijn om tot een zo ideaal mogelijk compromis te kunnen komen. De bij velen bestaande te simplistische opvattingen en de inder daad zeer eenvoudige techniek van de te verrichten metingen heeft in vele gevallen geleid tot de keuze van een systeem met niet in alle opzichten optimale eigenschappen en bovendien heeft e.e.a. meer malen geleid tot het gebruik van radio-plaatsbepaling door ter zake onvoldoend deskundigen, waarbij gebrek aan inzicht in de beper kingen in een aantal gevallen aanleiding gegeven heeft tot teleur stellende resultaten. Teneinde de grote potentiële mogelijkheden volledig te kunnen benutten en onaanvaardbaar ongunstige omstandigheden te kunnen vermijden, is praktische kennis van de gecompliceerde fysische problemen een absolute vereiste. Wetenschappelijk beschouwd, liggen de propagatieproblemen op het terrein van de fysicus. In de praktijk is of althans dient het de ervaren hydrograaf en in toenemende mate de geodeet te zijn, die m.b.v. deze moderne hulpmiddelen het eindproduct in de vorm van een kaart moet leveren. Ik ben dan ook van mening dat het tot de taak van de hydrograaf en de geodeet behoort om op grond van de door de fysicus opgestelde propagatietheoriën een zodanig praktisch inzicht te hebben of te verwerven dat hij de beperkingen naar waarde kan beoordelen en wat nog belangrijker is voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 68