8g steeds onafhankelijk opgesteld met de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als enige boven ons gestelde autoriteit. De onzekerheid in het geheel van de organisaties van dit inter nationale onderwijs stimuleerde deze afzijdigheid in sterke mate. Ik meen echter, dat weldra de tijd aanbreekt, om het geheel van deze door de overheid gefinancierde activiteiten voor zover dit post graduate onderwijs betreft, in een eigen kader te plaatsen. Ik zie hierin twee ontwikkelingen. Aan de ene kant samenwerking tussen telkens een beperkt aantal universiteiten en hogescholen in een interuniversitair instituut ex art. 36 van de Wet op het W.O. om een gemeenschappelijk te vervullen taak op dit gebied tot uitvoe ring te brengen. Het in staat van voorbereiding zijnde inter universitaire instituut genaamd International Training Centre for Aerial Survey and Earth Sciences is hiervan een voorbeeld, dat mede een uitvloeisel is van het huidige wetenschapsbeleid van de overheid. De toevoeging „Earth Sciences" is aan de ene kant ge rechtvaardigd door hetgeen van ouds in het I.T.C. is geschied, anderzijds door de uitbreiding van de activiteiten met een cursus Mining Exploration als gevolg van een initiatief van de afdeling Mijnbouwkunde van de Technische Hogeschool en tevens van een internationale cursus over bepaalde onderwerpen uit de geologie in de afdeling geologie van de Leidse Universiteit onder leiding van Prof. De Sitter in Leiden, eveneens in samenwerking met het I.T.C. Men ziet in deze opzet ook een voorbeeld van de mogelijke geografische spreiding van de activiteit over verschillende centra, behorend tot hetzelfde interuniversitaire instituut. Daarnaast denk ik echter ook aan een nog verder reikend ver band. Wij hebben behoefte aan de vorming van een soort faculteit voor het internationale onderwijs, dat alle post-graduate onderwijs in Nederland omvat. Mij is medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, in het nieuwe academisch statuut een opening te maken voor de mogelijkheid tot het verlenen van andere dan de gebruikelijke Nederlandse diploma's, waarbij te denken is aan Bachelor en Master degrees. Het spreekt vanzelf, dat dit de omschrijving van de eisen in door de Minister goed te keuren reglementen met zich mee zal brengen. Daarbij zou zijn te overwegen, op alle diploma's duidelijk aan te geven, dat de graden door een instituut worden verleend krachtens de machtiging van deze Nederlandse faculteit voor inter nationaal onderwijs. Wij hebben nu veertien jaar ieder op eigen gelegenheid getracht de moeilijkheden te overwinnen en zijn er min of meer in geslaagd onze diploma's een zekere marktwaarde in het buitenland te ver schaffen. Het is echter mijn ervaring, dat een zekere vaste beleids lijn in dit opzicht ook het leven van degenen die de verantwoorde lijkheid daarvoor dragen, belangrijk zou vereenvoudigen. Naast de specialistische wetenschappelijke vorming van mensen uit alle landen, staat in een instelling als het I.T.C. voor de taak waar voor het in 1950 werd gesticht, nl. die ten behoeve van de technische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 15