95 van Alexandrië naar Syene stond. De lengte van deze boog werd afgeleid uit de toen nog bestaande kaarten en voor zo ver dat nodig was uit zelfstandige lengtemetingen. Hij vond een omtrek van 39690 km. Op deze aarde lagen de zeeën en vaste landen uitgespreid. De beschrijvingen van de veldtochten van Alexander de Grote verschaften de bibliothecaris vele gegevens omtrent de bewoonde wereld. Eratosthenes tekende daarmede en daaruit zijn wereld kaart. Een kaart op een plat vlak waarop een onregelmatig net van meridianen en parallellen was getekend, dat als grondslag voor de afbeelding van land en zee diende. Doordat deze wereld in oost west richting langer was dan in noord-zuid richting, voornamelijk bepaald door de Middellandse Zee, ontstaan de benamingen lengte en breedte. Eratosthenes was als geodeet dus tevens cartograaf. Het was de Griekse astronoom en wiskundige Ptolemaeus (ca. 150 na Chr.), die meer orde schiep in het wereldbeeld. Hij legde aan lengte en breedte de graadverdeling ten grondslag. Dit net van meridianen en parallellen werd door hem geprojecteerd op een de aarde snijdende kegelmantel. Deze werd volgens een beschrij vende lijn opengeknipt en plat gelegd. Zo ontstond een platte kaart. Van een 8000 over de aarde verspreid liggende punten geeft hij lengte en breedte. In zijn Geographia beschrijft hij hoe een wereld kaart moet worden vervaardigd. Het is onbekend of de kaart van de wereld, zoals deze in sommige manuscripten is opgenomen, door hemzelf is vervaardigd. Waarschijnlijk niet, want hem interes seerde de abstractie en de afbeelding van het astronomisch wis kundige netwerk van meridianen en parallellen, maar minder de gedetailleerde weergave van het landschap. Was hij een geodeet Of cartograaf De grootte van zijn aarde ontleende hij aan een meting van Posidonius, de geografische coördinaten voor het grootste deel aan oudere kaarten. Hij is dus wel een cartograaf, want hij ging uit van de waarnemingen van anderen. In dit geval echter met te grote lichtgelovigheid en te weinig kritiek t.a.v. de hem ten dienste staan de gegevens. Waar dat toe voert, indien de juiste geodetische ken nis niet in acht wordt genomen Tot een veel te lange Middellandse Zee op een veel te kleine aarde afgebeeld en dan tot de ontdekking van Amerika door Columbus. Na de Griekse wetenschap, volgde de Romeinse praktijk (350). De realistische Romeinen wisten de weg op aarde ook wel te vinden zonder zich druk te maken over de we tenschappelijke geodesie. Hun agrimensoren, landmeters, maakten detailkaarten die dan werden samengevoegd tot een kaart van het Romeinse Rijk. Deze kaart heeft bekendheid gekregen door een kopie, de zgn. Peutingerkaart. In de Middeleeuwen werd de Griekse wereld vergeten. De cultuur concentreerde zich in de kloosters. Het was een naar binnen ge keerde cultuur, die leefde in de vormen die in de Bijbel voor het innerlijk leven waren uitgebeeld. De kloosterkaarten zijn dan ook allerminst geodetisch verantwoorde denkbeelden van de aarde. De

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 21